Prožíváte pravidelně stres ze své každodenní rutiny? Poskytujeme šest tipů, jak dosáhnout klidnějšího života

Velikost textu: A A A

Prožíváte pravidelně stres ze své každodenní rutiny? Poskytujeme šest tipů, jak dosáhnout klidnějšího života

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Popraskané koutky, časté infekce, nadměrná únava či vysoký krevní tlak. I to jsou některé z nepříjemností vyvolávaných stresem, který oslabuje naši imunitu. Kromě toho, že způsobuje nepříjemnosti nám, může mít značný vliv na obranyschopnost a duševní zdraví také našich dětí. Odborníci neustále upozorňují, že narůstá počet lidí s duševními poruchami způsobenými špatnou životosprávou, nedostatečným přísunem vitamínů či odpočinkem. Co vám pomůže najít rovnováhu?

1. Vytvořte si harmonogram

Možná to bude znít jako klišé, ale plán je cesta. Velmi důležité je nepracovat chaoticky a důsledně si promyslet a naplánovat aktivity na celý den, případně na nejbližší týden. Když se totiž připravíte na to, jaké povinnosti vás čekají a kdy se jim budete věnovat, snižujete tím riziko, že toho budete mít najednou příliš.

2. Dělejte opak aktivity, která vás stresuje

Soustřeďte se na opak aktivity, která vás přetěžuje, a najděte si tak rovnováhu. Pokud v práci neustále sedíte, rozhýbejte se a zacvičte si. Jestli jste naopak v práci nebo doma neustále v pohybu a stojíte, dejte si nohy na stůl a dopřejte si chvíli klidu. Jestliže trávíte spoustu času komunikací s lidmi nebo jste přehlceni informacemi, najděte si místo, kde můžete být sami a vypustit všechny myšlenky.

3. Hovořte, poslouchejte a smějte se

Možná se vám zdá těžké si říci „ode dneška budu optimista“, ale aspoň se pokuste nebýt věčným pesimistou. Negativní myšlení člověka stojí několik let života. Stres, frustraci či nechuť můžete omezit také zlepšením komunikačních schopností. Naučte se nejen vyprávět, ale také poslouchat. Smějte se! Vědci objevili spojení mezi svaly na tváři, které se zapojují při smíchu, a oblastí v mozku, která uvolňuje chemické látky způsobující pocit pohody.

4. Ve dvou se to lépe táhne

Lidé, kteří žijí v partnerství nebo manželství, jsou zdravější než ti svobodní. Právě možnost mít si s kým pohovořit o svých problémech a o koho se opřít je lepší než ten nejúčinnější lék proti úzkosti. Proto pokud vás trápí stresující problémy, promluvte si o nich a možná na ně získáte nový pohled. Jestliže nemáte partnera, popovídejte si s kamarádkami nebo s kolegy v práci.

5. Cvičte a relaxujte pro lepší pocit

Dnes už víme, že úzkost či pocity deprese snižuje fyzická aktivita. Je-li vaší častou odpovědí „nemám čas odpočívat“, vytvořte si z oddychu zvyk. Odborníci doporučují lidem, kteří jsou nastavení na výkon a neustálou aktivitu doma i v práci, naučit se říkat „ne“. Tak jako si pravidelně čistíte zuby, je také třeba pravidelně myslet na psychohygienu. Pokud máte chuť jen tak lenošit, udělejte to. Jestliže naopak cítíte potřebu se projít, odložte na chvíli povinnosti a běžte se nadýchat čerstvého vzduchu. Neodkládejte to na později, až budete mít volno. Pečovat o sebe a odpočívat je nutné průběžně. Každý den tak budete mít lepší pocit.

6. Nezapomínejte na vitamíny

Dostatečný příjem kvalitního ovoce a zeleniny je nejlepší prevencí onemocnění, ale ne vždy se nám daří dávat tělu tolik vitamínů, kolik potřebuje. Už není tajemstvím, že dnes žijeme v době, kdy ovoce a zelenina nemají tolik potřebných látek jako kdysi. Nezapomínejte proto myslet také na potravinové doplňky, které vám pomohou dodat tělu tolik výživy, kolik potřebuje.

 

 

Reklamní článek 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: walmark.cz

Štítky: zdraví, pr

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jarní očista organismu

Velikonoce se blíží a dle křesťanské tradice přichází chvíle pro jarní očistu organismu,tzv. postní doba trvající 40 dní…

Zdravá pleť potřebuje hydrataci

Tvrdí to každý dermatolog. Zdraví pleti kráčí ruku v ruce s dostatečnou hydratací zevnitř i zvenčí. Platí to v případě jakékoliv,…

8 hlavních podmínek u dárců kostní dřeně 1/2

 Dárci kostní dřeněProstřednictvím dárcovských center se provádějí nábory dárců kostní dřeně pro národní registr dárců.…

8 hlavních podmínek u dárců kostní dřeně 2/2

 Darování kostní dřeněČeská republika patří k zemím, kde je registrováno hodně dobrovolných dárců kostní dřeně.…

Inhalování: pomoc při respiračních onemocněních

Inhalace neboli vdechování roztoku minerální vod nebo léků představuje účinný způsob v boji s respiračními onemocněními…

V čem je ruská kuchyně prospěšná lidskému zdraví

 KapustaRuská kuchyně obsahuje hodně kapusty. Šči je například známou kapustovou polévkou, kde nechybí mrkev, maso,…

Chilli papričky mají na zdraví super účinky 1/2

 Zrychlení metabolismu a chilli papričkyPálivé chilli papriky obsahují hodně kapsaicinu, který zvyšuje hladiny norepinefrinu…

Proč jíst papriky 2/2

 Mírné projímadloPaprika obsahuje asi dvě procenta vlákniny. Právě vláknina společně s obsaženým kapsaicinem fungují…

Zdravotní rady pro nastávající maminky

 Doba těhotenství, porodu a příchodu miminka je pro ženy speciálním a velmi krásným obdobím. Současně každá nastávající…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY