Adekvátní tělesná váha je nejlepší cestou k dlouhověkosti. Jak toho dosáhnout?

Velikost textu: A A A

Adekvátní tělesná váha je nejlepší cestou k dlouhověkosti. Jak toho dosáhnout?

Ilustrační foto
 • autor: Redakce

 Česká republika patří celosvětově mezi země s vysokým výskytem obezity. Přitom nadbytečné kilogramy stojí za velkým množstvím zdravotních problémů. Statistiky také ukazují, že obézní lidé mají kratší život.

Co způsobuje obezita

 • cukrovka 2.stupně

 • dna

 • vysoký cholesterol v krvi

 • problémy s činností srdce

 • cévní choroby

 • zvýšená dispozice k rakovině

 • nadměrné opotřebení kloubů

 • neplodnost

 • psychické potíže

 • a mnoho dalšího

Jak se nadváze vyhnout, případně jak tělesnou váhu snížit

K udržení tělesná váhy nebo k jejímu snížení vede kombinace hned několika podmínek. Ty je nutné plnit společně, protože tvoří nedílný celek.

1. Správný jídelníček

Vhodná strava je elementárním základem zdraví a správné tělesné váhy. Jestliže chcete zhubnout, je nutné omezit nadměrný příjem energetické stravy. Nejdůležitější je snížení konzumace potravin složených z jednoduchých cukrů a také z živočišných bílkovin.
Jídelníček by se měl skládat z menších porcí rozložených do 5 jídel v průběhu dne. S výjimkou specifických situací nemá smysl držet radikální diety. Ty sice dokážou snížit tělesnou váhu, ale je zde téměř jistota jojo efektu.

Součástí správného stravování je i dodržování pitného režimu. Nápoje by se měly skládat z neperlivé vody a neslazených čajů. Vhodné je vypít alespoň 2,5 l tekutin denně.

2. Bez pohybu to nepůjde

Dalším klíčem k hubnutí a udržení tělesné váhy je pravidelný pohyb. Nemusí se jednat zrovna o posilování. Většinou stačí vyrazit několikrát týdně na kolo nebo procházku ostrou chůzí. Např. u chůze je doporučováno ujít 4x týdně vždy 8 km. Ve zbývajících dnech je vhodné se co nejvíce pohybovat. Výběr fyzické aktivity je na každém, každopádně bez ní to nepůjde.

3. Psychická pohoda

Špatné psychické rozpoložení a stres jsou často dalšími překážkami k hubnutí. Proto je vhodné problémy vyřešit a dostat se do pohody. Uvidíte, že to snižování nadváhy velmi prospěje.

Nedaří se vám zhubnout? Obraťte se na odborníky!

Hubnutí někdy není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. V mnoha případech to bez pomoci odborných poradců nepůjde. Specialisté z oboru dietologie každému zaručí sestavení jídelníčku a fyzických aktivit na míru. Další výhodou hubnutí s dietologem je, že nebudete trpět hlady a neohrozíte svoje zdraví. Navíc se nikdo nemusí obávat toho, že by se informace, které dietologovi sdělí, dostaly na veřejnost. Práce dietologů je naprosto diskrétní.

Návštěva dietologie se ovšem vyplatí nejenom lidem s nadváhou. I lidé s normální postavou získají od dietologů velmi užitečné informace o tom, jaká strava je pro ně vhodná a která nikoliv. Dietolog umí poradit dětem, dospělým i seniorům.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: hubnutí, nadváha, pr

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Příčiny nadváhy a co s ní

 Nadváha či obezita je v dnešní době problémem obecně celého světa. Obezita či nadváha ne nevyhýbá ani lidem v České…

10 nejtučnějších hříchů - jídel

Tučná jídla nejsou příliš zdraví prospěšná. Přinášíme přehled 10 jídel, která patří mezi ty nejtučnější.Pečená husa nebo…

8 zlatých pravidel zdravého hubnutí

Pokud se rozhodnete zhubnout, je dobré vědět základní pravidla zdravého hubnutí. A právě z toho důvodu vám přinášíme náš…

Jak neblokovat metabolismus při hubnutí

 Chystáte se v brzké době začít na sobě pracovat a pokusit se shodit nějaké to kilo navíc? Pokud ano, tak zbystřete.…

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Je sushi zdravé?

Sushi je čím dál oblíbenější jídlo i v evropském světě, proto je na místě se ptát, jak a zda je sushi prospěšné lidskému…

Metabolismus se představuje

Metabolismus je, alespoň co se reklam na doplňky stravy a léčivé přípravky týče, nejbolestivější oblastí dnešního člověka.Co…

Liposukce může pomoci ke krásnější postavě

 Odsátí tuku, odborně nazývané liposukce, je jedním ze zákroků estetické medicíny. Jeho prostřednictvím lze vylepšit…

Zkušenosti pacientů a diskuse: laparoskopická bandáž žaludku 1/2

 Všechno je v pořádkuOperace byla celkem rychlá a bezbolestná, stejně jako se neobjevily jakákoliv negativa, která…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY