Vytržení zubu

Velikost textu: A A A

Vytržení zubu

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vytržení zubu neboli extrakce je poměrně častým stomatologickým zákrokem. Vytržení zubu se povětšinou provádí ambulantně, takže není nutné pacienta hospitalizovat. Hospitalizuje se pouze ve zcela vyjmečných případech. Obvykle se o trhání zubů nestará vás stomatolog, ale pošle vás na zákrok k jinému stomatologovi.

Příčiny vytržení zubu

K vytržení zubu dochází obvykle až úplně naposledy. Stomatolog se povětšinou snaží zuby zachránit plombami či jinými léčebnými postupy a vytržení zubu je tou poslední možností. Pokud se však jedná o osmičky (zuby moudrosti) ty se zpravidla vytrhávají tedy, pokud vadí pacientovi v puse či vadí jinak zbývajícím zubům. Příčiny mohou být různé zubní kazy, špatné kořeny zubů, velké kořeny zubů, zuby brání v růstu dalším zubům, zuby rostou křivě a tím pádem poškozují další zuby a podobně.

Příprava a průběh vytržení zubu

Před samotným zákrokem je potřeba lékaře informovat o případných onemocněních, kterými pacient trpí. Jsou choroby, které na první pohled se zuby nesouvisí, ale můžou velmi zákrok zkomplikovat. Jedná se především o alergie, o vysoký krevní tlak, o cukrovku, o srdeční potíže, o srážlivost krve a podobně. Lékař vše vyhodnotí a popřípadě nařídí hospitalizaci, aby nebyl ohrožen pacientův zdravotní stav. Před samotným vytržením dostanete lokální anestetikum, vpich může být nepříjemný, ale dá se zvládnout, pak čekáte pár minut, než anestetikum začne působit. Vytrhnutí zubu jsou různá, může jít vše jednoduše a lékař zub vytrhne během chvíle. Zub se ovšem také může uštípnout či zlomit. Pak je potřeba sáhnout po chirurgické práci a pomoci si jinak. Pokud je rána větší, lékař jí může sešít pár stehy či předepsat antibiotika.

Rizika a komplikace vytržení zubu

CO se týče rizik, může se do nich počítat také to, že zub se zlomí a poté se musí přistoupit k rozříznutí dásní a podobně. Může se do vytržené rány dostat infekce, což samozřejmě proces hojení zpomaluje. Pokud se do rány dostane zánět je to obvykle provázeno silnou bolestí, otokem či zvýšenou teplotou.

Předpokládaná doba rekonvalescence při vytržení zubu

Doba rekonvalescence je individuální, pokud nejsou žádné komplikace, do práce můžete jít již další den. Samozřejmě je nutné počítat s tím, že rána může dva až tři dny bolet. Mnoho pacientů si tak plánuje zákrok na své volno.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Děti

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

zobrazit vše

Ze zahraničí

Babské rady a recepty

Zdravá výživa

Nemoci

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zuby

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Odstranění zubního kamene

Zubní kámen se více či méně tvoří každému člověku. Jedná se o tvrdou hmotu, která se tvoří na zubech nebo zubních protézách.…

Nácvik hygieny u dětí

 Hygiena je velmi důležitou součástí každodenního života. Je to prakticky nejdůležitější věc, kterou by měl provozovat…

Kvalitní zubařská ordinace v Praze

 Bolesti zubů patří k těm vůbec nejhorším, které nás mohou potkat. Při bolesti zubů se nemůžete soustředit na práci…

Proč je nutné chodit na preventivní prohlídky k zubnímu lékaři?

 Jistě každý z nás alespoň jednou v životě zažil bolest zubů. Ruku na srdce, kdo z vás navštěvuje zubního lékaře pravidelně?…

Fluoridace zubů

Fluoridace zubů patří k preventivním metodám zubní hygieny. Ačkoliv ji může provádět i zubní lékař, nejčastěji ji nabízejí…

Které potraviny pomáhají proti krvácení dásní a proč?

 Důležité je volit takové potraviny, které buď zuby díky své struktuře samy čistí, nebo jinak posilují.Tvrdý sýrSýr…

5 hlavních chyb při  čištění zubů

1. Krátká intenzitaČištění zubů není zrovna oblíbenou aktivitou, lidé se snaží si ji co nejvíce zkrátit. Ideální doba čištění…

Babské rady na bělení zubů

Dřevěné uhlíI rada je vcelku zvláštní, přesto však účinná – budete-li mít po ruce dřevěné uhlí, vezměte si kousek a přejíždějte…

Nevýhody bílé - kompozitní plomby

 Menší trvanlivostAmalgámové plomby jsou mnohem více odolnější vůči kousacímu tlaku. Bílou plombu je tedy třeba zvažovat,…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY