Vyšetření slinivky

Velikost textu: A A A

Vyšetření slinivky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Slinivka břišní se řadí mezi velmi důležité orgány v lidském těle a náš organismus bez ní fakticky nemůže fungovat. Jde o žlázu s vnitřní sekrecí, která vylučuje nezbytně důležitou látku- inzulín, jehož úkolem je štěpení cukru, tuků a bílkovin. Slinivka je ukryta hluboko v dutině břišní v malé vzdálenosti od páteře. Její vyšetření není i vzhledem ke zmiňované poloze slinivky břišní vůbec jednoduché. Často se používá hned několik různých screeningových metod, které mohou přinést kýžené výsledky.

Důvody k vyšetření slinivky

Problémy se slinivkou mohou být jak chronického, tak i akutního charakteru. Chronické onemocnění slinivky se žádnými markantními příznaky nevyznačuje. Většinou přijdou jen mírné potíže, mezi které se řadí bolesti zad anebo obtíže při trávení. U akutních stavů jsou problémy mnohem větší a nastupují ihned. Akutní zánět slinivky je zapříčiněn nadměrným pitím alkoholu a také maximálně nezdravým stravováním.

Příprava na vyšetření slinivky

Příprava na vyšetření slinivky břišní se odvíjí od konkrétního vyšetření. Pokud se jedná o vyšetření krve, pak stačí pouze přijít nalačno a není zapotřebí ničeho jiného. Biochemická vyšetření dnes zahrnují i vyšetření dechu, na které se také nemusíte nijak připravovat. Připravovat se speciálně nemusíte ani na CT vyšetření anebo na ultrazvukové screeningy.

Průběh vyšetření slinivky

Vyšetření slinivky bývá v drtivé většině případů ryze neinvazivní, takže se není třeba obávat nějakých bolestí. Takové vyšetření prostřednictvím CT je maximálně šetrné a pacientovi je při něm do žil aplikována kontrastní látka, která má pomoct zjistit, co je příčinou případných potíží spojených se špatnou funkcí slinivky břišní. Vyšetření prostřednictvím ultrazvuku probíhá speciálním ultrazvukovým přístrojem, kterým lékař přejíždí po dutině břišní a snaží se zjistit jakékoli nesrovnalosti týkající se slinivky břišní.

Rizika a komplikace vyšetření slinivky

U většiny vyšetření slinivky břišní jsou rizika minimální. Největší riziko může nastat u punkce, která je prováděna tehdy, když hrozí skutečně velké riziko, že pacient trpí nádorem právě na slinivce.
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Diety

Vyšetření a operace

Zdravá výživa

Ostatní

Nemoci

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: slinivka, zánět slinivky

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové možnosti v léčbě rakoviny slinivky břišní

 Mezi největší strašáky současnosti patří v každém případě rakovina. Pokud bychom měli hledat nejzákeřnější typy…

Význam slinivky břišní pro lidský organismus

 O slinivce většinou slýcháme v souvislosti s cukrovkou. Proč je slinivka břišní důležitá a jak jí prospět…

Jaké potraviny jsou vhodné jako prevence proti nemocem slinivky břišní

Nemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán. Proto je lépe těmto potížím předcházet,…

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní - 1. část

 Komplikace se slinivkou vyžadují, aby byl dodržován vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní, který…

Vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní - dokončení

Pozor - tento jídelníček je jen rámcový, konkrétní stravu vám musí sdělit váš ošetřující lékař!StředaSnídaněOmeleta připravovaná…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY