Umělé přerušení těhotenství – potrat

Velikost textu: A A A

Umělé přerušení těhotenství – potrat

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Umělé přerušení těhotenství – potrat, představuje operační výkon, kdy dochází k záměrnému přerušení těhotenství. K umělému přerušení těhotenství dochází z různých důvodů – ať už osobních nebo zdravotních.

Důvody k umělému přerušení těhotenství

Vyšetření k umělému přerušení těhotenství se provádí na žádost pacientky. K interrupci vedou různé důvody – jedná se o například nechtěné těhotenství z důvodu znásilnění, věku, špatné finanční situace apod. Může jít také o zdravotní důvody z matčiny strany nebo ze strany plodu. Miniinterrupce se provádí do osmého týdne těhotenství, k interrupci se přistupuje od osmého do dvanáctého týdne těhotenství. Ukončení těhotenství z lékařského důvodu je možné až do 24. týdne těhotenství, jestliže jde o prokázanou genetickou nebo anatomickou vadu plodu.

Příprava na umělé přerušení těhotenství

Žádost o umělé přerušení těhotenství se nejprve realizuje u gynekologa. Požadavkem je, že k interrupci nesmí docházet častěji než jednou za půl roku. V případě, že jde o ženu pod 15 let, musí lékař povinně nahlásit pohlavní zneužití. Pokud si o přerušení požádá žena sama, musí počítat s tím, že jde o placený zákrok. Cena se odvíjí podle zdravotnického zařízení a stupni těhotenství.

Nejdříve se podstupuje předoperační vyšetření internisty zahrnující gynekologické vyšetření s kolonoskopií, těhotenský test, ultrazvukové vyšetření. Sepisuje se žádost a doporučení pro realizaci výkonu. Po více než šesti týdnech od oplození se také vyšetřuje krevní skupina a Rh-faktor.

Průběh a doba umělého přerušení těhotenství

U časného přerušení těhotenství se nemusí tolik roztahovat děložní hrdlo a způsob je tedy šetrnější. Jde o ambulantní zákrok v celkové anestezii. Odsává se děložní sliznice. V případě, že nenastanou komplikace, může žena ještě tentýž den domů. U klasické interrupce bude gynekolog rozšiřovat děložní čípek a seškrabovat vnitřní vrstvu dělohy, k čemuž použije štíhlou kovovou lžíci - kyretu. Jde o výkon v narkóze, kdy je potřeba jednodenní hospitalizace.

Rizika a komplikace umělého přerušení těhotenství

Jedná se o nepřirozený zásah do ženského organismu, proto existují jistá rizika. Během zákroku může například dojít k poranění dělohy. Existují případy, kdy má žena problémy znovu přijít do jiného stavu či své těhotenství udržet. Po potratu se může - objevit infekce, hrozí děložní jizvení a v případě neléčení následuje neplodnost.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

První pomoc

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pohlavní orgány, pochva

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co byste měli vědět o předkožce

Každý muž by měl maximálně znát své vlastní tělo. Pokud tomu tak je, určitě se potom bude cítit mnohem pohodlněji a nebude…

Jaké potraviny pomáhají při tvorbě životaschopných spermií

Neplodnost a problémy s početím dítěte se rok od roku čím dál více rozmáhají. Navíc je evidentní, že dřívější domněnky, že…

Co vám pomůže při problémech s erekcí - 1/2

Problémy s erekcí postihují v dnešní době nejenoom starší muže od padesáti let věku a výše, ale i mladší ročníky. Výjimkou…

Co vám pomůže při problémech s erekcí - 2/2

Dokončení článku o problémech s erekcí - zbývající 4 tipy, jak s tímto problémem zatočit.5. AkupunkturaMůžete se také vydat…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY