Spirometrie

Velikost textu: A A A

Spirometrie

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Spirometrie se řadí mezi neinvazivní typy vyšetření, která jsou schopna mapovat určité vlastnosti vnitřních orgánů. Za pomocí spirometrie je zjišťováno, zdali jsou plíce schopny kvalitního a plnohodnotného nádechu a výdechu. Spirometr je schopen vytvořit graf, který určuje objem plic a dýchání v čase.

Během vyšetření pacient dýchá a vydechuje přímo do přístroje. V přístroji je vidět objem plic vyšetřovaného. Při jenom nádechu bychom měli do svých plic dostat celkem 21% kyslíku a 0, 04% oxidu uhličitého. Při výdechu jde ven 15 % kyslíku a 4,5% oxidu uhličitého.

Důvody ke spirometrii

Na spirometrii vás odešle lékař, a to v několika možných případech. Nejčastěji se jedná o chronický přetrvávající kašel anebo o dušnost. Pokud dojde k cyanóze, což je modré zbarvení kůže, pak lékař také automaticky posílá vyšetřovaného na tento typ vyšetření. Spirometrie je součástí předoperačního vyšetření při operacích hrudního koše.

Příprava na spirometrii

Spirometrie si nevyžaduje žádnou specifickou dlouhodobou přípravu. Před vyšetřením je zapotřebí aby pacient nekouřil a nejedl pokrmy, jež jsou složitě stravitelné. Důležité je i pohodlné volné oblečení. Cestu na samotné vyšetření je zapotřebí pečlivě naplánovat, abyste nepřišli do ordinace zadýchaní.

Průběh spirometrie

U spirometrie je zapotřebí spolupracovat přesně se samotným lékařem. Je nutné se posadit před spirometr. Na nos dostanete speciální kolík, který zamezí dýchání nosem. Následně pak budete dýchat do náustku. Budete pak dýchat do přístroje a v průběhu dýchání vám bude doporučeno dýchat maximálně a také minimálně. Důležitý bude pro výsledky i prudkost výdechu. Celá délka vyšetření se pohybuje v rozmezí od 5 do 10 minut. Při vyšetření malých dětí dochází i ke spuštění počítačových animací.

Rizika a komplikace u spirometrie

U spirometrického vyšetření prakticky neexistují zdravotní rizika. Komplikace tak v žádném případě nehrozí.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: plíce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY