Operace - odstranění mandlí

Velikost textu: A A A

Operace - odstranění mandlí

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Co se týče odstranění krčních mandlí, mnoho lidí je zde na vážkách, neví, zda je pravdu nutné nechat si vytrhnout mandle. Mnoho lidí tak řeší otázku, zda opravdu nechat vytrhnout krční mandle. Krční mandle fungují jako filtr proti infekcím. Mandle zachycují a také likvidují bacily. Kdysi se odstranění mandlí provádělo běžně, jako na běžícím páse, nyní jsou už lékaři opatrnější a odstranění mandlí je poslední možnost a lékaři se jí často snaží vyhnout.

Příčiny odstranění mandlí

K trhání mandlí se přistupuje až tehdy, pokud se na mandlích neustále tvoří čepy. Jedná se pak o chronické záněty mandlí. Pokud chronické záněty mandlí nejdou efektivně vyléčit, chronické záněty se obvykle opakují třikrát až čtyřikrát ročně, pak se přistupuje k odstranění mandlí. K odstranění mandlí přistupujeme i při trvalém bacilonosičství, které odolová také léčení pomocí antibiotik, neustále jsou pacienti nemocní, jsou náchylní na různé nemoce, nachlazení a podobně.

Příprava a průběh odstranění mandlí

Žádná speciální příprava zde není nutná, lékař vám obvykle vše popíše a zodpoví vaše dotazy. Před samotným zákrokem se provádí běžné vyšetření. Při odstranění mandlí je nutná hospitalizace v nemocnici, u dospělých zhruba týdenní. Nastupuje se obvykle v den zákroku. Obvykle se mandle odstraňují buď s místním umrtvením u dospělého jedince a s celkovou anestezií u dětí. Zákrok obvykle není bolestivý, po odstranění mandlí mají pacienty obdobné potíže jako u angíny.

Rizika a komplikace odstranění mandlí

Nepříjemná komplikace může být krvácení z lůžka mandle a to nejčastěji v den operace, nebo týden po provedeném zákroku. Může se přidat také zánět či infekce, ale to bývá velmi žřídka. Jedinou komplikací tak zůstává právě krvácení z lůžka mandle, což bývá obvykle nepříjemné.

Předpokládaná doba rekonvalescence při odstranění mandlí

U dospělého jedince, pokud nejsou komplikace, dochází k propuštění do domácího ošetření po týdnu v nemocnici. Nástup do zaměstnání není ihned vhodný, nastupuje domácí ošetření, ve kterém pacient zůstává ještě týden až dva, dle rychlosti léčení a hojení. Čili celková doba rekonvalescence zde činí čtrnáct dní až tři týdny.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ORL, krční mandle, angína

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY