Odběr kostní dřeně - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Velikost textu: A A A

Odběr kostní dřeně - důvody vyšetření, příprava, průběh a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Odběr kostní dřeně jen lékařským zákrokem, během kterého dochází k získání výplně lidských kostí, která je označována právě slovem dřeň. Tu má člověk buď červenou – probíhá v ní tvorba krve, nebo žlutou, která vzniká vlivem působení tuků a vlivem staršího věku.

Důvody k odběru kostní dřeně

Hlavním důvodem, proč je realizován odběr kostní dřeně, je hlavně nutnost potvrzení určitých konkrétních diagnóz, které lékař má.  Může danou diagnózu nejenom potvrdit, ale dokáže také přinést informace o stádiu nemoci. Odběr kostní dřeně je realizován třeba v případech, kdy je u pacienta podezření na nemoci, jako je třeba Hodgkinův lymfom, leukémie, aplastická anemie a mnoho dalších.

Příprava na odběr kostní dřeně

Nejsou nutné jakékoliv přípravy, které by snad byly spojeny se změnou stravování, životního stylu, nebo čehokoliv jiného. Vyšetření je většinou realizováno ambulantně, bez nutnosti hospitalizace. Vyšetření bývá spojeno s objednáním na konkrétní termín, na přesný den a hodinu.

Průběh odběru kostní dřeně

Nejprve dojde ke znecitlivění určitého místa. Potom je místo vydezinfikováno a pomocí takzvané punkční jehly je realizován odběr. Jehla se musí dostat až do středu konkrétní kosti, kam se dostane krouživými pohybu. Právě z tohoto místa je následně odebrán vzorek. Poté se jehla vyndá a konkrétní odběr je u konce. Následný vzorek je poté označen lékařem a odeslán do laboratoře, kde dojde k jeho vyšetření. Výsledky jsou známé zhruba za týden.

Co dělat po vyšetření

Po vyšetření není třeba měnit zažitý denní režim. Pouze je třeba počítat s větší bolestí v místě, kde došlo ke vpichu as k odběru. Je proto doporučován spíše klidový režim. Též je vhodné mít k dispozici medikamenty, které jsou určené k tlumení bolesti, která může po zákroku vlivem poškození kůže a kosti nastat. Vhodné je dodržovat klidový režim do doby, než bolest dokonale odezní.

Rizika a komplikace vyšetření

Hlavním rizikem může být především vyšší bolestivost, jelikož možnost znecitlivit má lékař v podstatě jenom v oblasti podkoží, nikoliv samotné kosti. Dalším rizikem může být špatné napíchnutí konkrétní kosti a bude třeba daný odběr zopakovat, na jiném místě. Ti proto se dnes mohou využívat různá místa, jako je třeba lopata kosti kyčelní, nebe se může jednat i o hrudní kost, které jsou dobře dostupné a z hlediska obsahu kostní dřeně dokážou nabídnout dostatečný vzorek.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: vyšetření, kostní dřeň

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

S čím počítat u operace šedého zákalu

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

Zapomeňte na všechny starosti a udělejte si čas jen sama na sebe!

 Cítíte se v poslední době unavená a bez energie? Udělejte si čas sama na sebe a dopřejte si zaslouženou relaxaci během…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 2/2

 Poranění končetinHodně časté jsou také úrazy při střelbě na terč, které se týkají končetin. Protože například střelba…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 1/2

 Poranění obličejeStřelba na terč a to z jakékoli zbraně je častým důvodem ke vzniku nejrůznějších zranění, jako je…

Zbavte se tuků moderní metodou Water jet liposukce

 Vysoký podíl uložených tuků v lidském organismu patří v dnešní době mezi nejrozšířenější příčiny mnoha civilizačních…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 2/2

 Vyšetření na ORLJestliže se pískání v uchu objevuje stále často a častěji, je jistě vhodné odvážit se navštívit odbornoupomoc…

Co lidem pomohlo na pískání v uchu 1/2

 MasážePískání v uchu je záležitostí, která může předznamenat nějaký jiný, vážný problém. Anebo se jedná opouhou komplikaci…

Co lidem pomohlo na patní ostruhu 2/2

 Speciálně upravené botyV případě, že jedinec trpí na patní ostruhu, nebude pro něj příjemné běžná chůze, ale mnoho…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY