Odběr kostní dřeně

Velikost textu: A A A

Odběr kostní dřeně

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Kostní dřeň neboli morek je měkká tkáň, která vyplňuje vnitřky kostí. Lidské tělo má v sobě zhruba 2,6 kilogramů kostní dřeně. Existují tři druhy kostní dřeně. Červená kostní dřeň, žlutá kostní dřeň a ve stáří vzniká šedá kostní dřeň. Přo život je velmi důležitá červená kostní dřeň nachází se v ní krvetvorné buňky. Všehny krevní elementy jsou v krvi ve stálém poměru a mají určitý počet. Pokud trpí pacient nějakou nemocí, která je spojená s kostní dření, mění se zastoupení jednotlivých buněk v krevním obraze, který vám udělá lékař. Pokud se mění zastoupení buněk v krevním obraze, je velmi nutné vyšetřit i kmenové buňky. Důležitou součástí kostní dřeně je také transplantace. Pokud musí pacient podstoupit transplantaci kostní dřeně je jeho vlastní kostní dřeň potlačena a je mu dána kostní dřeň zdravého dárce. Pokud se transplantace povede, tak dárcova kostní dřeň nahradí tu původní.

Před odběrem kostní dřeně se poraďte s lékařem, jaké opatření předtím udělat. Záleží na tom, jak odběr probíhá. Pokud za pomocí jehly je nutná hospitalizace pacienta v nemocnici.

Typy odběru kostní dřeně

Jak už bylo výše naťuknuto, existuje několik způsobů odběru kostní dřeně. Neinvazivní způsob je takový, kdy se dárci podá lék, který uvolní kmenové buňky do oběhu. Ty jsou pak vychytávány separátorem. Separátor dokáže oddělit krvetvorné buňky od ostatních. Tedy pacientovi se zavede kanyla a přes separátor proudí krev. Pacientovi je jeho krev poté zase zpátky vrátila. Postup je stejný jako při darování plazmy. Druhá, invazivní metoda je odběr z lopaty kosti kyčelní. Při této metodě je pacient pod celkovou narkózou a zavádí se mu do kosti jehla a tou jehlou se nasaje kostní dřeň. Pacient musí být u této metody hospitalizován a místo odběru může být bolestivé.

Odběr kostní dřeně se provádí u pacientů, u kterých je nutné vyloučit chorobný proces. Ten by mohl v kostní dřeni probíhat. Pokud se provádí odběr neinvazivní metodou, je riziko minimální stejně jako u darování plazmy. Před odběrem je nutné provést vyšetření krevního obrazu. Při invazivní metodě je nutné předoperační vyšetření jako celkové vyšetření, vyšetření krve a moči. Komplikace, která může nastat, je velká bolestivost místa odběru.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Nemoci

Vyšetření a operace

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kostní dřeň

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Mikrovarixy (metličky) - příčiny, projevy, diagnostika a léčba

 Příčiny mikrovarixůNeestetické jsou mikrovaxiry, jinak zvané jako metličky, metličkové žíly jsou nežádoucím projevem,…

Lymfedém - příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

 Příčiny vzniku lymfedémuLymfedém je nemoc, která je především projevuje otokem a je důsledkem problému mízního systémutěla.…

Leukémie - příčiny, projevy, diagnostika a léčba

 Příčiny leukémieLeukémie je nemocí, která je obecně chápána jako strašák. Jde o nemoc, která se jinak také nazývárakovinou…

Hypoxie - příznaky, příčiny, diagnostika, léčba

 PříčinyNemoc hypoxie se týká novorozenců. Jedná se totiž o nemoc, která se vyznačuje nedostatkem kyslíku. Hypoxie…

Hemofilie - příčiny, projevy, diagnostika a léčba

 Příčiny hemofilieNemoc hemofilie je poměrně vážné onemocnění, protože jde o vrozenou chorobu, která znamenáporuchu…

Downův syndrom - příčiny, příznaky, diagnostika a léčba

 PříčinyDownův syndrom je genetické onemocnění, které vzniká již v prenatálním věku ještě nenarozenéhojedince. Důvodem…

Nemoc šílených krav - příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

 PříčinyPoměrně nová nemoc, označovaná jako BSE bovinní spongiformní encefalopatie je choroba běžněznámá jako nemoc…

Celulitida - příčiny, příznaky, diagnostika, léčba

 PříčinyDůvodem, proč dochází k neestetickému problému, který trápí téměř devadesát procent žen a i některémuže, jsou…

Azbestóza - projevy, příčiny, diagnostika, léčba

 Příčiny azbestózyNemoc azbestóza je nepříjemná choroba plic, která vzniká především dlouhodobým a neustálýmvdechováním…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY