Odběr kostní dřeně

Velikost textu: A A A

Odběr kostní dřeně

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Kostní dřeň neboli morek je měkká tkáň, která vyplňuje vnitřky kostí. Lidské tělo má v sobě zhruba 2,6 kilogramů kostní dřeně. Existují tři druhy kostní dřeně. Červená kostní dřeň, žlutá kostní dřeň a ve stáří vzniká šedá kostní dřeň. Přo život je velmi důležitá červená kostní dřeň nachází se v ní krvetvorné buňky. Všehny krevní elementy jsou v krvi ve stálém poměru a mají určitý počet. Pokud trpí pacient nějakou nemocí, která je spojená s kostní dření, mění se zastoupení jednotlivých buněk v krevním obraze, který vám udělá lékař. Pokud se mění zastoupení buněk v krevním obraze, je velmi nutné vyšetřit i kmenové buňky. Důležitou součástí kostní dřeně je také transplantace. Pokud musí pacient podstoupit transplantaci kostní dřeně je jeho vlastní kostní dřeň potlačena a je mu dána kostní dřeň zdravého dárce. Pokud se transplantace povede, tak dárcova kostní dřeň nahradí tu původní.

Před odběrem kostní dřeně se poraďte s lékařem, jaké opatření předtím udělat. Záleží na tom, jak odběr probíhá. Pokud za pomocí jehly je nutná hospitalizace pacienta v nemocnici.

Typy odběru kostní dřeně

Jak už bylo výše naťuknuto, existuje několik způsobů odběru kostní dřeně. Neinvazivní způsob je takový, kdy se dárci podá lék, který uvolní kmenové buňky do oběhu. Ty jsou pak vychytávány separátorem. Separátor dokáže oddělit krvetvorné buňky od ostatních. Tedy pacientovi se zavede kanyla a přes separátor proudí krev. Pacientovi je jeho krev poté zase zpátky vrátila. Postup je stejný jako při darování plazmy. Druhá, invazivní metoda je odběr z lopaty kosti kyčelní. Při této metodě je pacient pod celkovou narkózou a zavádí se mu do kosti jehla a tou jehlou se nasaje kostní dřeň. Pacient musí být u této metody hospitalizován a místo odběru může být bolestivé.

Odběr kostní dřeně se provádí u pacientů, u kterých je nutné vyloučit chorobný proces. Ten by mohl v kostní dřeni probíhat. Pokud se provádí odběr neinvazivní metodou, je riziko minimální stejně jako u darování plazmy. Před odběrem je nutné provést vyšetření krevního obrazu. Při invazivní metodě je nutné předoperační vyšetření jako celkové vyšetření, vyšetření krve a moči. Komplikace, která může nastat, je velká bolestivost místa odběru.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Nemoci

Vyšetření a operace

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: kostní dřeň

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY