Laparoskopická operace žlučníku (laparoskopie žlučníku)

Velikost textu: A A A

Laparoskopická operace žlučníku (laparoskopie žlučníku)

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Laparoskopie je moderní operační metoda, která umožňuje lékaři provést operaci bez nutnosti velkých řezů na břiše. Laparoskopická operace rovněž znamená minimální zátěž pro pacienta na rozdíl od běžné operace. Tato operace se řadí do takzvaných miniinvazivních léčbných postupů. V praxi se začíná tato metoda využívat od roku 1988 a to právě ve formě laparoskopické operace žaludku.

Co udělat před laparoskopickou operací žlučníku

Před každou operací je nutné předoperační vyšetření u praktického lékaře. Předoperační vyšetření je vyšetření krve a moči a celkového zdravotního stavu. Zda je pacient v pořádku a je připraven na operační zákrok. Praktický lékař zhtoví zprávu, kterou pacient vezme sebou do nemocnice. Nástup do nemocnice je buď den předem, nebo častěji to bývá v den operace. Od půlnoci před operací se nesmí jíst, pít ani kouřit. Pokud užíváte pravidelně nějaké léky, poraďte se s lékařem o jejich užití.

Popis laparoskopické operace žlučníku

Laparoskopická operace se provádí pod celkovou narkózou. Zákrok trvá dle obtížnosti prováděného zákroku. U běžných případů se doba pohybuje od třiceti minut do šedesáti minut. Provádí se malé řezy na břiše. Obvykle to bývají tři až čtyři řezy. Ty mají velikost obvykle jeden až dva centimetry. Břišní dutina se naplní oxidem uhličitým a následně lékař zavede miniaturní kameru přes trokar, což je speciální trubička, na které je umístěna kamera. Břišní dutina se plní oxidem uhličitým, aby se břicho nafouklo a mohlo se tak lépe manipulovat s nástroji. Kamera přenáší na monitor obraz z kamery. Díky kameře si mohou lékaři přiblížit detaily a díky tomu můžou lékaři operovat jemněji a přesněji. Lékaři odstraní žlučník či žlučníkové kameny, popřípadě zasáhne všude tam, co je potřebné.

Léčba po laparoskopické operaci žlučníku

Po laparoskopické operaci je pacient převezen na pokoj, kde je mu dopřáno dostatečné množství odpočinku. V nemocnici je sledován celkový stav pacienta. Dvě hodiny po laparoskopické operaci není dovoleno pít a jíst. Pokud je výkon rozsáhlejší, můžou se podávat léky proti bolesti. Pokud je vše bez komplikací, pacient je propuštěn večer po zákroku případně druhý den ráno. U rozsáhlejších případů se pobyt v nemocnici prodlužuje.

V prvních pár dnech po operaci může být stanoven dietní režim a hodně odpočinku. Právě díky laparoskopii se celková léčba a rekonvalescence se tím pádem značně krátí. Pacienti popisují rekonvalescenci jako velmi individuální. Někdo je během dvou týdnů naprosto v pořádku a jinému trvá měsíc a víc než je schopen běžného života. Proto z nemocnice domů nespěchejte a dodržujte klidový režim tak dlouho, dokud nejste zcela v pořádku.

Pokud vás zajímají další informace o laparoskopii nebo se chcete sami podělit se zkušeností, zde je diskuse o laparoskopii.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Diety

zobrazit vše

Nemoci

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: žlučník, laparoskopie, gastroenterologie, chirurgie

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Které potraviny pomáhají proti celulitidě a proč?

 Celulitida je strašákem každé ženy, a bohužel většina žen se s ní také v průběhu života setká. Jak celulitida…

Bezbolestná ultrazvuková liposukce

Rychlé a bezbolestné odstranění přetékajícího tuku z lidského těla je snem každého člověka, který se s tímto problémem potýká.…

Jaké potraviny jsou vhodné jako prevence proti nemocem slinivky břišní

Nemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán. Proto je lépe těmto potížím předcházet,…

Dvanáctník se představuje

 O našich střevech víme poměrně málo, ještě méně lidí však ví, co je to dvanáctník a k čemu slouží. Přitom právě…

Květák, brokolice a jablko - bojovníci za zdravý dvanáctník

Přinášíme vám 3 potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku žádného zdravého člověka, který chce pečovat o svoje zdraví…

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Vzorový jídelníček pro žlučníkáře na 7 dní 1/2

 Problémy se žlučníkem jsou spojeny hlavně s nutností eliminovat ze stravy jakákoliv nadměrně tučná jídla. S tím…

Vzorový jídelníček pro žlučníkáře na 7 dní 2/2

Každý nemocný musí svůj jídelníček konzultovat s lékařem, náš je pouze vzorový!StředaSnídaněCelozrnné pečivo bez másla, mazané…

Zkušenosti pacientů a diskuse: zvětšení rtů 1/2

 Přirozený vzhled. Zvětšení rtů vydrželo celkem dlouhoI přes prvotní obavy toho, jak bude výsledek vypadat a zda bude…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY