ERCP - vyšetření a jeho průběh

Velikost textu: A A A

ERCP - vyšetření a jeho průběh

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Vyšetření ERCP, neboli endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie. Je to vyšetřovací a zároveň také léčebná metoda, která zkoumá a léčí choroby žlučníkových cest a slinivky břišní. Vyšetření ERCP kombinuje fibroskopické vyšetření a rentgenové vyšetření. Používá se tedy jak fibroskop, tak rentgenový přístroj. Fibroskop je hadička, na jejímž konci je kamera a zdroj světla.

Příčiny ercp

Vyšetření ERCP se obvykle doporučuje, pokud má lékař podezření na neprůchodnost žlučových cest, používá se také u zánětů slinivky břišní. Díky tomuto vyšetření jde také více pochopit odlišný průběh žlučových cest. Někdy se vyšetření může použít při podezření na onemocnění žlučových kamenů, při zánětu žlučníku či při nádorových onemocněních.

Příprava a průběh ercp

Před samotným vyšetřením se poraďte s lékařem o svých běžně užívaných lécích. Vyšetření se doporučuje nalačno. Takže od půlnoci nejezte, nekuřte a nepožívejte alkoholické nápoje. Pít můžete bez omezení. Zároveň si také vezměte pouze léky životně důležité (léky na srdce, na tlak a podobně). Před fibroskopií vám sestra vstříkne do krku znecitlivující sprej. Vyšetření ERCP není bolestivé, jen může být nepříjemné. Sestra vám dá injekci na uklidnění. Poté lékař zavede fibroskop do hltanu, polknete, toto může být nepříjemné, ale dá se to vydržet, pomůže vám pravidelné a klidné dýchání. Po zavedení fibroskopu do tenkého střeva, vám lékař nastříkne žlučové cesty a vývod slinivky břišné kontrastní látkou. Rentgenové vyšetření provede záznam a zhotoví klasické snímky. Vyšetření trvá asi dvacet minut. Po vyšetření ještě chvíli zůstaňte v čekárně.

Rizika a komplikace ercp

Vyšetření může podráždit slinivku břišní a způsobit tak její zánět. Můžou se také zanést různé infekce a různé záněty do slinivky břišní. Jako komplikace se může objevit také podráždění slinivky břišní, podráždění hltanu a podobně.

Předpokládaná doba rekonvalescence po ercp

Doba rekonvalescence u vyšetření ERCP je asi jeden až dva dny. Je dobré držet se v klidovém režimu. Pokud se během vyšetření provádělo i nějaké léčení, záleží vždy na typu léčení. Dobu rekonvalescence v tuto chvíli určí lékař.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Diety

zobrazit vše

Ostatní

Zdravá výživa

Nemoci

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: slinivka, žlučník

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové možnosti v léčbě rakoviny slinivky břišní

 Mezi největší strašáky současnosti patří v každém případě rakovina. Pokud bychom měli hledat nejzákeřnější typy…

Význam slinivky břišní pro lidský organismus

 O slinivce většinou slýcháme v souvislosti s cukrovkou. Proč je slinivka břišní důležitá a jak jí prospět…

Jaké potraviny jsou vhodné jako prevence proti nemocem slinivky břišní

Nemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán. Proto je lépe těmto potížím předcházet,…

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní - 1. část

 Komplikace se slinivkou vyžadují, aby byl dodržován vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní, který…

Vzorový jídelníček při problémech se slinivkou na 7 dní - dokončení

Pozor - tento jídelníček je jen rámcový, konkrétní stravu vám musí sdělit váš ošetřující lékař!StředaSnídaněOmeleta připravovaná…

Vzorový jídelníček pro žlučníkáře na 7 dní 1/2

 Problémy se žlučníkem jsou spojeny hlavně s nutností eliminovat ze stravy jakákoliv nadměrně tučná jídla. S tím…

Vzorový jídelníček pro žlučníkáře na 7 dní 2/2

Každý nemocný musí svůj jídelníček konzultovat s lékařem, náš je pouze vzorový!StředaSnídaněCelozrnné pečivo bez másla, mazané…

Zkušenosti pacientů a diskuse: po operaci žlučníku 1/2

 Vše v pohoděOperace jako taková samozřejmě přináší obavy. A to je logické. Objektivně ale musím říci, že laparoskopická…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY