Draslík: jeho význam pro tělo, rizika nedostatku a přebytku

Velikost textu: A A A

Draslík: jeho význam pro tělo, rizika nedostatku a přebytku

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Draslík, latinsky kalium, patří mezi nejrozšířenější prvky zemské kůry. Rovněž je draslík obsažený v mořské vodě, v mořské vodě také je nezanedbatelnou složkou. V lidském těle je draslík jeden z hlavních minerálů. V čisté formě je draslík měkký a lehký stříbrnolesklý kov. Samotný čistý draslík se používá do nejrůznějších slitin. Doporučená denní dávka pro dospělého jedince je 3700 mg.

Účinky draslíku

Vyhnout se draslíku je téměř nemožné, protože nás hojně obklopuje v potravinách. Draslík se podílí na stabilitě vnitřního prostředí. Je nezbytný prakticky pro jakékoliv funkce, které probíhají v živém organismu. Nejvěší část draslíku se ukrývá v buňkách asi devadesát osm procent. Draslík je dobrý a potřebný pro správnou funkci nervového a svalového systému.

Rovněž má zásadní úlohu u srdce, pro správnou činnost vašeho srdce. Hladinu draslíku kontrolují ledviny.

Projevy nedostatku draslíku

Pokud máte v těle draslíku nedostatek, projevuje se to různými příznaky. Nejdou přesně charakterizovat, že se jedná o nedostatek draslíku, mnoho lidí tyto projevy přikládá běžým jevům. Objevují se bolesti hlavy, cítíte se ospalí, slabí, unavení, svalové křeče. Při nedostatku draslíku rovněž můžete pociťovat nepravidelný srdeční rytmus. Bohužel nepravidelný srdeční rytmus není ničím vzácným. Pokud máte dlouhotrvající průjem či opakující se průjem, můžete si vyvolat nedostatek draslíku.

Projevy nadbytku (předávkování) draslíku

Předávkování draslíkem, pokud máte v pořádku ledviny a funkci ledvin, není možná, jedině při poškození ledvin dochází k projevům. Při nadbytku draslíku v těle pociťujete brnění v rukou i v nohou, cítíte slabost, někdy se mohou přidat zvracení či průjmy. Rovněž i u přebytku draslíku dochází k poruše srdečnímo rytmu. Utlumí se také nervová soustava. Můžete se dále cítit zmatení, ztuhlí.

Kde se draslík nachází

Draslík se nachází v potravinách, ale i v okolí, jako například je mořská voda. Je dostupný tíměř v každém jídle. Vysoký obsah draslíku je v banánech, ve špenátu, v sušených meruňkách, v bramborech, v pomerančovém džusu, v hovězím mase, ve vepřovém mase, v malinách, v ořeších a podobně. Samozřejmě draslík můžete doplnit také pomocí potravinových doplňků.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vitaminy a minerály

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: minerály

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found. Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova Rekonstrukce bytu: Praktické tipy pro bezproblémové úpravy domova
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY