Ledvina vypěstovaná z kmenových buněk

Velikost textu: A A A

Ledvina vypěstovaná z kmenových buněk

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Jedním z nejdůležitějších orgánů v celém lidském těle jsou v každém případě ledviny. Jejich úloha je nenahraditelná a spočívá zejména v čištění krve, která se momentálně nachází v oběhu. Člověk samozřejmě může žít i bez ledvin, nicméně nejedná se o plnohodnotný život se vším všudy.

Tento pacient je závislý na dialýze, a to jak na dialýze klasické domácí, tak i na dialyzační jednotce v nemocnici. Každý člověk, který má problémy s ledvinami, se snaží o to, aby našel co možná nejlepší zprávy z oblasti výzkumu. Mezi ty nejznámější a v současnosti nejdiskutovanější patří vypěstování nové ledviny za pomocí kmenových buněk. Díky tomuto by mohlo dojít k nahrazení ledviny bez transplantace.

Pěstování ledvin dnes

Současné pěstování ledvin z kmenových buněk je především doménou ústavu pro molekulární biologii Queenslandské univerzity. Právě tady se vědcům podařilo zcela poprvé vytvořit unikátní trojrozměrné struktury ledvinové tkáně. Dlouhá léta se vědci z této instituce snažili o to, aby vznikl takzvaný organoid, tedy imitace určitého lidského orgánu. Vypěstovali jakousi malou ledvinu, která byla ale velká pouze několik milimetrů. Momentálně se budou vědci snažit o to, aby se rozměry ledviny změnily k většímu.

Jednoduchá metoda tvorby ledviny

Metoda vzniku nových orgánů není dle vědců nijak extrémně náročná a časem je možné dospět k tomu, že budou umělé orgány pěstovány zcela běžně. Indukované kmenové buňky totiž dokážou vytvořit i prostorové objekty, což je pochopitelně v případě nových orgánů zapotřebí. Ledvinové buňky byly dokonce získány za pouhé čtyři dny. Lidské kmenové buňky byly následně smíchány s lidskými a vznikla ona trojrozměrná struktura, kterou vědci potřebovali.

Prakticky využití malých ledvin

Malé ledviny, které tímto způsobem vznikly, budou nyní v dalších letech testovány za pomocí nejrůznějších medikamentů. Bude se zkoumat, jestli lze vytvořit skutečně plnohodnotné ledviny, jež by dokázaly zastat všechny funkce podobě, jako je tomu u klasických přirozených ledvin.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Senioři a stáří

Vyšetření a operace

Ostatní

Zdravá výživa

Nemoci

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: věda a výzkum, rakovina, ledviny

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnovější výzkum v oblasti nanotechnologií se soustředí na boj s rakovinou

 Vědci z univerzity v Georgii vyvíjí léčebný postup, který prostřednictvím nanočástic přeprogramuje buňky imunitního…

Nová injekční léčba melanomu kůže na obzoru

Nejnovější studie Moffitt Cancer Center naznačuje, že by injekční terapie mohla pomoci v boji s melanomem. Melanom je nejagresivnější…

Objev, jak lépe bojovat s nádory prsou a vaječníků

 Věda je velmi těžká disciplína, je to určitě velmi složitá a náročná práce, na výzkumu se pracuje mnohdy roky a roky…

Váš dech je stejně jedinečný, jako otisk prstu

 Je to až s podivem, ale výzkum toto skutečně odhalil. Dech obsahuje látky, které jsou jedinečné, tak jako otisk prstu.…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Čipy, které dokážou odhalit zbytky Antraxu

 Věda se každým dnem posunuje dopředu. Má na svědomí množství dobrých, ale i špatných objevů, které měli pro lidi velký…

Rychlá diagnostika chřipky pod taktovkou českých vědců

Asi nikdo z nás není rád nemocný a právě teď začíná období, kdy jsou všichni okolo nemocní. Mají chřipku, jsou nachlazení,…

Vycvičená E. coli likviduje infekce

Zápal plic je velmi nebezpečné onemocnění. Během něj můžete dokonce také umřít, záleží na tom, jak moc je zápal plic silný,…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY