Elektronická kůže jako hlídač životních funkcí

Velikost textu: A A A

Elektronická kůže jako hlídač životních funkcí

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Pacienti potřebovali ke sledování tělesných funkcí elektrody, které jsou objemné a navíc nepohodlné. V současnosti se však propojila elektronika s živým organismem a vznikla elektronická membrána o síle pouhých 0,05 milimetru.

Tato tenká kůže vypadá jako tetování a výhodou je, že pevně přilne ke kůži. Tento druh neviditelné membrány může vyhovovat i pro jiné funkce. K dalšímu využití patří například snadné ovládání počítače pacienty s ochrnutím nebo pro umělé končetiny s citlivým hmatem.

Monitorovací systém s podobou membrány o síle lidského vlasu byl vyvinut inženýry a vědci z Illinoiské univerzity ve spolupráci s dalšími odborníky z jiných výzkumných institucí v USA, Singapuru a Číně. Pacient ho vůbec na těle necítí. Membrána přilne na kůži zcela pevně a není nutné používat žádnou lepivou látku, protože se spojí na čistě fyzikálním principu. Ke spojení membrány a kůže dochází díky van der Waalsovým silám – jedná se o slabé přitažlivé síly mezi atomy. Spojení je také provedeno dvěma řetězci v molekule DNA.

Membrána má schopnost se přizpůsobit tlaku podobně jako pokožka. Během testů pracovalo zařízení 24 hodin bez poškození a také nebyla ani podrážděna pokožka. Vědci mohli měřit srdeční tep, mozkovou činnost a elektrické projevy svalové práce se srovnatelnou spolehlivostí jako u velkých elektrod.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: věda a výzkum

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Objev, jak lépe bojovat s nádory prsou a vaječníků

 Věda je velmi těžká disciplína, je to určitě velmi složitá a náročná práce, na výzkumu se pracuje mnohdy roky a roky…

Váš dech je stejně jedinečný, jako otisk prstu

 Je to až s podivem, ale výzkum toto skutečně odhalil. Dech obsahuje látky, které jsou jedinečné, tak jako otisk prstu.…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Čipy, které dokážou odhalit zbytky Antraxu

 Věda se každým dnem posunuje dopředu. Má na svědomí množství dobrých, ale i špatných objevů, které měli pro lidi velký…

Rychlá diagnostika chřipky pod taktovkou českých vědců

Asi nikdo z nás není rád nemocný a právě teď začíná období, kdy jsou všichni okolo nemocní. Mají chřipku, jsou nachlazení,…

Vycvičená E. coli likviduje infekce

Zápal plic je velmi nebezpečné onemocnění. Během něj můžete dokonce také umřít, záleží na tom, jak moc je zápal plic silný,…

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nový lék na cukrovku a obezitu. Dva v jednom!

V dnešní době je obezita velmi diskutovaná a je to téma, které je stále více a více aktuální a akutní. Mnoho lidí v dnešní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY