Objev, jak lépe bojovat s nádory prsou a vaječníků

Velikost textu: A A A

Objev, jak lépe bojovat s nádory prsou a vaječníků

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Věda je velmi těžká disciplína, je to určitě velmi složitá a náročná práce, na výzkumu se pracuje mnohdy roky a roky a ne vždy je úspěch zaručen. Česká věda se tento rok může pochlubit dalším vědeckým úspěchem. Zajistil ho České republice mladý vědec, Michal Zimmermann. Ten zjistil, že určitý genetický faktor, který doposud není vůbec známý, rozhoduje ozpůsobu opravy poškozené DNA. Tento objev může být v budoucnu nápomocen zejména v medicíně, kdy může pomáhat při léčbě dědičných nádorů prsu a vaječníků.

Michal Zimmermann působí ve Středoevropském technologickém institutu Masarykovy univerzity v Brně. Svůj objev však uskutečnil v americké Rockefellerově univerzitě, při svém doktornadském studiu.

Výzkum sledoval, jak se chovají nádorové buňky u dědičné rakoviny prsu a vaječníku při léčbě chemoterapeutiky. Léky, které se podávají při léčbě rakoviny, u nádorových buněk cíleně vyvolávají poškození DNA. Toto poškození DNA je takzvaným dvouřetězcovým zlomem. Při léčbě se přerušují oba řetězce šroubovice DNA.

Buňky u dědičných nádorů prsou často obsahují genové mutace. Tyto mutace neumožňují správnou opravu zlomů. Proto se nádorové buňky po působení chemoterapie ničí a nádor ustupuje. Stává se však, že buňky nádoru si najdou cestu, jak zlomy můžou opravit. Nádor tak znovu útočí a získá rezistenci k léčbě. Právě gen Rif1, který Michal Zimmermann objevil, rozhoduje o typu opravy DNA a tím uvolňuje úspěšnost léčby.

Výzkum zatím popisují, jako ryze základní. Spíše se to zaměřovalo celé na popsání mechanismu, regulace oprav dvouřetězcových zlomů. U výzkumu zatím nepracovali s buňkami nádoru, ale s geneticky upravenými myšími buněčnými liniemi.

Český objev genu Rif1 otevírá nové možnosti. A to zejména pro klinický výzkum rakovinových onemocnění prsu a vaječníku. Jsou zde také vyšší šance pro optimální prognózu a také lépe cílenou a individuální léčbu. Z výsledků, které mají zatím vědci k dispozici, vyplývá, že lékaři mohou v budoucnu využít při volbě efektivní terapie. Tuto hypotézu nyní budou testovat na myších. Později by mělo dojít také k testování na lidech, kteří trpí onkologickými onemocněními.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Léky

zobrazit vše

První pomoc

Plastická chirurgie

zobrazit vše

Ostatní

Ze zahraničí

Babské rady a recepty

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: věda a výzkum

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Váš dech je stejně jedinečný, jako otisk prstu

 Je to až s podivem, ale výzkum toto skutečně odhalil. Dech obsahuje látky, které jsou jedinečné, tak jako otisk prstu.…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Tajemství klinické smrti

 Klinická smrt je doteď zahalena do takového tajemného hávu. Mnoho lidí, kteří tuto klinickou smrt přežili, mají neobvyklé…

Čipy, které dokážou odhalit zbytky Antraxu

 Věda se každým dnem posunuje dopředu. Má na svědomí množství dobrých, ale i špatných objevů, které měli pro lidi velký…

Rychlá diagnostika chřipky pod taktovkou českých vědců

Asi nikdo z nás není rád nemocný a právě teď začíná období, kdy jsou všichni okolo nemocní. Mají chřipku, jsou nachlazení,…

Vycvičená E. coli likviduje infekce

Zápal plic je velmi nebezpečné onemocnění. Během něj můžete dokonce také umřít, záleží na tom, jak moc je zápal plic silný,…

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Nový lék na cukrovku a obezitu. Dva v jednom!

V dnešní době je obezita velmi diskutovaná a je to téma, které je stále více a více aktuální a akutní. Mnoho lidí v dnešní…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY