Kolik stojí rovnátka?

Velikost textu: A A A

Kolik stojí rovnátka?

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Podle ortodontistů má nějakou zubní vadu 90 % Čechů. Stejně jako jsou vady různě závažné, různé jsou i přístupy, k jejich léčbě. Vzhledem k tomu, že se věda neustále posouvá, můžete si dnes vybrat způsob léčby, který vyhovuje vašim potřebám a také finančním možnostem. Cena rovnátek se totiž liší typ od typu.

Přesně stanovit, kolik stojí rovnátka nelze, kromě typu rovnátek záleží na použitém materiálu, a také na tom, jakou cenovou politiku má váš ošetřující lékař. Ušetřit za ně však můžete díky zdravotní pojišťovně, která vám dá příspěvek na rovnátka. V některých případech se však cena rovnátek může vyšplhat až na stovky tisíc korun.

Snímací rovnátka pro děti

Tento typ rovnátek byl v minulosti hojně používán především pro léčbu vad chrupu u dětí. Pořizovací cena snímacích rovnátek je nižší, ale musíte počítat s tím, že nejsou vhodná pro léčbu všech typů ortodontických problémů. Léčbu snímacími rovnátky počítá se spoluprací pacienta. V současnosti se nejčastěji používají k předléčení vad u dětí před použitím jiného typu rovnátek nebo jako retenční aparát pro udržení polohy zubů dosažené ostatními typy léčby. Cena snímacích rovnátek se pohybuje od necelých 3 000 Kč do 7 000 Kč.

Fixní rovnátka

Jedním z nejefektivnějších způsobů a také nejčastějším způsobem rovnání zubů. Jsou vhodná pro většinu zubních vad. Fixní rovnátka se liší podle toho, jaký materiál je použit na jejich zámečky, ty bývají nejčastěji kovové nebo keramické.

Kovové či keramické zámky se lepí na vnější stranu zubů a pomocí gumiček se do nich upevňuje ortodontický drát, který rovná zuby do požadované polohy. Gumičky mohou být průhledné nebo barevné, ty barevné často volí teenageři a děti, pro které jsou rovnátka módním doplňkem. Léčba vyjde na 39 000 Kč až 50 000 Kč

Keramické zámečky volí spíše dospělí pacienti, protože jsou diskrétnější. Kromě keramických a kovových zámků si můžete zvolit i safírové, příplatek se pohybuje v řádu několika set korun.

Výhodou je nižší pořizovací cena fixních rovnátek ve srovnání s jinými druhy léčby, ale musíte počítat s častějšími návštěvami u ortodontisty a většího nepohodlí v průběhu léčby.

Podle vašich finančních možností a po poradě s ortodontistou si můžete vybrat i jinou variantu fixních rovnátek tzv. damon zámky (samoligovací), které zajistí pohodlnější a rychlejší léčbu. Cena je však o několik tisíc vyšší.

Neviditelná rovnátka

Neviditelná rovnátka jsou hit posledních let. Využívají se velmi často u dospělých, protože jsou diskrétní. Často se lepí na vnitřní stranu zubů, nejsou tedy vidět. Někdy se tato rovnátka nazývají lingvální. Vzhledem k umístění mohou na začátku působit nepříjemnosti při mluvení. Jejich pořizovací cena se pohybuje od 70 000 Kč nahoru. Při jejich výrobě se používá zlato, které je vaše, po ukončení léčby ho můžete prodat.

Snímací neviditelná rovnátka Invisalign

Účinná, snímatelná a neviditelná, to jsou vlastnosti, které udělaly z Invisalign hit mezi rovnátky. Průhledné snímatelné fólie jsou vyrobeny na základě 3D modelu. Díky modelu uvidíte předem, jak budou po léčbě vaše zuby vypadat.

Výhodou rovnátek je jejich extrémní nenápadnost, efektivní léčba a pohodlí. Fólii si můžete kdykoliv sejmout a následně zase nasadit. Při jídle a při čištění zubů máte fólii sundanou, tudíž odpadají komplikace při čištění. Celou léčbu – všechny fólie dostanete na začátku léčby a sami si je měníte podle předepsaného plánu. Na kontroly docházíte jednou za 3 měsíce.

Ceny snímacích průhledných rovnátek Invisalign se pohybují v rozmezí od 55 000 Kč do 105 000 Kč, v závislosti na ortodontické vadě.

Konečná volba rovnátek je závislá na typu vady, kterou máte a také na tom, kolik chcete a můžete do rovného chrupu investovat. Vzhledem k tomu, že je to v každém případě poměrně vysoká investice, měla by vaše první cesta vést na ortodoncii, kde lékař zhodnotí stav vašeho chrupu.

 

Reklamní článek
 

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: pr, stomatologie

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Odstranění zubního kamene

Zubní kámen se více či méně tvoří každému člověku. Jedná se o tvrdou hmotu, která se tvoří na zubech nebo zubních protézách.…

Tipy na dětské elektrické zubní kartáčky 2/2

 Oral-B Vitality Frozen Dětský kartáček v elektrickém provedení, který je vzhledem ke svému motivu určený především…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY