8 hlavních podmínek u dárců kostní dřeně 1/2

Velikost textu: A A A

8 hlavních podmínek u dárců kostní dřeně 1/2

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Dárci kostní dřeně

Prostřednictvím dárcovských center se provádějí nábory dárců kostní dřeně pro národní registr dárců. Jako dárce se může zaregistrovat každý, kdo se cítí být zdravý, má věk od osmnácti do 35 let, je pojištěný u české zdravotní pojišťovny a je přihlášen k trvalému pobytu na území České republiky. U cizinců se vyžaduje pobyt minimálně dva roky.

Registrace v dárcovských centrech

Registrace probíhají přímo v dárcovských nebo náběrových centrech. Zde budete absolvovat vstupní pohovor, vyplníte dotazník a odebere se vám vzorek krve. Konkrétně budete vyplňovat „Přihlášku do Českého národního registru dárců kostní dřeně“ a také „Informovaný souhlas dárce“.

Průkaz dárce

Po zkontrolování vámi uvedených údajů podle občanského průkazu se vám vystaví „průkaz dárce ČNRDD“. Následuje pohovor na vyšetřovně dárců a poté můžete jít přímo do hematologické laboratoře k odběru vzorku krve. Registraci můžete sloučit i s darováním krve.

Odběry kostní dřeně

Odběry kostní dřeně se uskuteční v dané nemocnici. Náklady spojené s dopravou se dárci proplácejí. Uskutečňují se dva způsoby odběru – buď odběr kostní dřeně z kyčelní kosti, kdy budete uvedeni do celkové anestezie, anebo odběr krvetvorných buněk z periferní krve, které se uskutečňuje na speciálním separačním přístroji.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zdraví

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jarní očista organismu

Velikonoce se blíží a dle křesťanské tradice přichází chvíle pro jarní očistu organismu,tzv. postní doba trvající 40 dní…

Zdravá pleť potřebuje hydrataci

Tvrdí to každý dermatolog. Zdraví pleti kráčí ruku v ruce s dostatečnou hydratací zevnitř i zvenčí. Platí to v případě jakékoliv,…

8 hlavních podmínek u dárců kostní dřeně 2/2

 Darování kostní dřeněČeská republika patří k zemím, kde je registrováno hodně dobrovolných dárců kostní dřeně.…

Inhalování: pomoc při respiračních onemocněních

Inhalace neboli vdechování roztoku minerální vod nebo léků představuje účinný způsob v boji s respiračními onemocněními…

V čem je ruská kuchyně prospěšná lidskému zdraví

 KapustaRuská kuchyně obsahuje hodně kapusty. Šči je například známou kapustovou polévkou, kde nechybí mrkev, maso,…

Chilli papričky mají na zdraví super účinky 1/2

 Zrychlení metabolismu a chilli papričkyPálivé chilli papriky obsahují hodně kapsaicinu, který zvyšuje hladiny norepinefrinu…

Proč jíst papriky 2/2

 Mírné projímadloPaprika obsahuje asi dvě procenta vlákniny. Právě vláknina společně s obsaženým kapsaicinem fungují…

Zdravotní rady pro nastávající maminky

 Doba těhotenství, porodu a příchodu miminka je pro ženy speciálním a velmi krásným obdobím. Současně každá nastávající…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY