Pálení žáhy

Velikost textu: A A A

Pálení žáhy

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 S denním pálením žáhy (neboli také pyrózou) se v dnešní době setkává až desetina dospělých jedinců. Vyskytuje se také často u těhotných žen. Asi každý někdy zažil, že ho pálila žáha, ať už po jídle, či po nějakém bublinkovém pití, či po požití alkoholického nápoje. Pálení žáhy je vlastně zpětné vrácení žaludečních šťáv do jícnu. U pálení žáhy máte nepříjemný pocit. Kyselé žaludeční šťávy se vracejí zpět do jícnu a tam dráždí sliznici jíícnu. V podstatě jde o podobný pocit jako při zvracení, ovšem u pálení žáhy se neobjevuje reflex dávení či křeče.

Rizikové faktory pálení žáhy

Pálení žáhy bývá poměrně časté u těhotných žen. Obvykle pálení žáhy po porodu zcela odezní. Jedním z mnoha důvodů může být hiátová kýla. Jedná se o, že část žaludku vyhřezne do otvoru pro jícen nad bránici do mezihrudí. Tím se usnadní zpětný návrat žaludečních šťáv. Hiátová kýla se dá zjistit pomocí rentgenového vyšetření a lze ji léčit pomocí tabletek. Komplikovanou formu léčíme chirurgicky. Dalšími příznaky je například špatná životospráva, nadměrná konzumace mastných, smažených jídel, užití alkoholických nápojů, kouření cigaret, stres nebo například také nadváha.

Prevence pálení žáhy

Pálení žáhy můžete do jisté míry předejít úpravou jídelníčku a životního stylu. Vynechat konzumaci mastných, tučných či smažených jídel a do jídelníčku zařadit zeleninu, ovoce, bílkoviny, vlákninu. Také je důležité jíst pravidelně. Ideálně pětkrát denně, malé porce. Tím dosáhnete také snížení váhy. Pokud trpíte nadváhou a pálí vás žáha, doporučuje se váhu snížit. Vynechat zcela kouření cigaret a alkohol si dopřávat pouze vyjmečně nebo vůbec. Také je dobré vyhnout se dlouhodobým stresům či z života vyřadit stresové faktory.

Vyšetření pálení žáhy

Vyšetření pálení žáhy bývají dvě. Rentgenové vyšetření a gastroskopie. Rentgenové vyšetření je s kontrastní látkou a díky tomu se může zjistit správna funkce jícnu a svěračů. Může zde být také odhalena hiátová kýla. Dalším vyšetřením je gastroskopie, která odhalí narušení sliznice v dolní oblasti jícnového svěrače. Toto vyšetření může být nepříjemné, jelikož je potřeba zavést optický kabel do jícnu. Při tomto vyšetření je možné odebrat i malý vzorek tkáně pro další vyšetření.

Léčba pálení žáhy

Pálení žáhy obvykle mnoho lidí řeší požitím nějaké tablety. To je samozřejmě v pořádku. Jen je nutné mít na paměti, že časté pálení žáhy může vážně poškodit sliznici jícnu. Ta totiž není připravena na pravidelné setkávání s kyselými žaludečními šťávami. Může zde vzniknout vřed či může dojít ke zvětšení rizika zhoubného nádoru. Proto pokud vás trápí pálení žáhy příliš často, je dobré vyhledat praktického lékaře. Lékař po vyšetření může doporučit léčbu. Většinou jsou to tabletky, které brání kyselosti, protivředová léčiva nebo enzym, který tvoří kyselinu chlorovodíkovou v žaludku.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Plastická chirurgie

Vyšetření a operace

Ostatní

Zdravá výživa

Nemoci

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: gastroenterologie, břicho, gastroskopie, žaludek, jícen, pálení žáhy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jaké potraviny jsou vhodné jako prevence proti nemocem slinivky břišní

Nemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán. Proto je lépe těmto potížím předcházet,…

Dvanáctník se představuje

 O našich střevech víme poměrně málo, ještě méně lidí však ví, co je to dvanáctník a k čemu slouží. Přitom právě…

Květák, brokolice a jablko - bojovníci za zdravý dvanáctník

Přinášíme vám 3 potraviny, které by neměly chybět v jídelníčku žádného zdravého člověka, který chce pečovat o svoje zdraví…

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Zkušenosti pacientů a diskuse: laparoskopická bandáž žaludku 1/2

 Všechno je v pořádkuOperace byla celkem rychlá a bezbolestná, stejně jako se neobjevily jakákoliv negativa, která…

Zkušenosti pacientů a diskuse: laparoskopická bandáž žaludku 2/2

 Krátkodobě to pomohloRozhodně dobrá volba pro toho, jehož cílem je omezit příjem jídla po fyzické stránce. Stejně je…

Návod, jak poznat tříselnou kýlu 1/2

 Bolestivý pohmat Pokud se podíváme na klasický návod, jak poznat tříselnou kýlu, a to z pohledu lékaře, tak musíme…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY