Žlučníkové kameny

Velikost textu: A A A

Žlučníkové kameny

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Žlučníkové kameny se vyskytují ve žlučníku, jak už název kamenů napovídá. Můžou však také putovat v těle a doputovat na různá místa. Žlučník je umístěný na spodní straně jater. Žlučník je takový menší váček, velikostně se podobá citrónu. Má objem zhruba čtyřicet až sedmdesát metrů krychlových. V lidském těle má velkou funkci a to skladování a koncentrace žluči. V podstatě se žlučník dá označit za jakousi „nádrž“.

Příčiny vzniku žlučníkových kamenů

Žlučníkové kameny jsou nejčastější onemocnění vyššího věku, ovšem může postihnout kohokoliv. Především se tak stává díky nesprávným stravovacím návykům, stresu a podobně. Většinou postihuje ženy než muže, avšak ani těm se nevyhýbá. Bolestivě se projevují ty žlučníkové kameny, které se vývody pohybují ze žlučníku směrem ven. V takovémto případě jsou to záchvaty žlučníkové koliky. Riziko přichází, pokud se kameny zaseknou ve stěně, poškodí stěnu a podobně.

Příznaky žlučníkových kamenů

Žlučové kameny, které se nepohybují, nemusí vůbec nemocnému nijak uškodit, jsou však kameny, které se nepohybují a mohou lidem také komplikovat život. Žlučníkové kameny provází řada příznaků. Například nevolnost, nadýmání, zvracení, velkou bolest, zrychleným tepem, zrychleným dechem, poklesem krevního tlaku, celkovou únavou a celkovou schváceností.

Diagnostika žlučníkových kamenů

Žlučníkové kameny se mohou vyšetřit pomocí ultrasonografického vyšetření. Toto vyšetření je velmi přesné a jednoduché. Dále lze k vyšetření použít také rentgenovou metodu za pomocí kontrastní látky. Obvykle se však dává přednost prvnímu vyšetření.

Léčba žlučníkových kamenů

Léčba se dělí na dvě základní. Na konzervativní a na chirurgickou. Konzervativní léčba je podávání léků, podávání vitamínu a radikální změna stravy a celého stravovacího režimu. Chirurgická léčba má několik druhů a volí se podle toho, jaký je aktuální zdravotní stav, jak moc je vážný a podobně. Žlučníkové kameny se mohou ultrazvukem drtit či může dojít k laparoskopické operaci. Chirurgická léčba se aplikuje tehdy, kdy je jasná diagnóza a při zhodnocení celkového stavu pacienta. Také se k této metodě přichází ve chvíli, kdy je zdravotní stav velmi vážný či akutní. Pokud se rozhodnete po operaci, můžete si nechat následně odstranit jizvu za pomoci plastické chirurgie, která je v dnešní době na velmi pokročilé úrovni.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Diety

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: žlučník

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Vzorový jídelníček pro žlučníkáře na 7 dní 1/2

 Problémy se žlučníkem jsou spojeny hlavně s nutností eliminovat ze stravy jakákoliv nadměrně tučná jídla. S tím…

Vzorový jídelníček pro žlučníkáře na 7 dní 2/2

Každý nemocný musí svůj jídelníček konzultovat s lékařem, náš je pouze vzorový!StředaSnídaněCelozrnné pečivo bez másla, mazané…

Zkušenosti pacientů a diskuse: po operaci žlučníku 1/2

 Vše v pohoděOperace jako taková samozřejmě přináší obavy. A to je logické. Objektivně ale musím říci, že laparoskopická…

Zkušenosti pacientů a diskuse: po operaci žlučníku 2/2

Dieta je šílenáZákrok jako takový víceméně v pořádku, ale dieta, ta je opravdu hrozná. Je velmi náročná a je třeba stále…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY