Zlomenina krčku - příčiny, projevy, vyšetření, léčba a rizika

Velikost textu: A A A

Zlomenina krčku - příčiny, projevy, vyšetření, léčba a rizika

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Zlomenina krčku představuje postižení části femuru, kde se zužuje a přechází do dlouhé kosti umístěné v kloubní hlavici kyčelního kloubu. Zlomenina krčku se projevuje hlavně bolestí kyčle, sníženou pohyblivostí kloubu doprovázenou neschopností chodit, anebo otokem.  

Důvody k vyšetření a příčiny zlomeniny krčku

Vznik zlomeniny způsobuje nadměrná síla, u mladých lidí úrazy, kdy dojde k působení na kyčelní kloub. K typickým příčinám se řadí automobilové nehody, pády z velké výšky a úrazy během lyžování. K nejčastějším příčinám patří osteoporóza, kdy je kost oslabena a zlomení způsobuje mnohem menší síla. Až čtvrtinu postižených tvoří ženy nad sedmdesát let. Na vyšetření dojde, když vás silně bolí kyčel ihned po úrazu. Budete se cítit nepříjemně, nepůjde zatížit postižený kloub, pohyblivost bude omezená a zabrání tomu, abyste stáli nebo chodili. Okolí kyčle často doprovází otoky a kůže změní barvu.  

Příprava na vyšetření zlomeniny krčku

Zlomení a posunutí kosti může způsobit zkrácení končetiny a zevní vytočení nohy. Při léčbě je nutná hospitalizace v nemocnici. V prvé řadě se dostavíte k lékaři, kde se provede základní chirurgické vyšetření. Lékař prohlédne tvar a postavení kloubů a zaměří se i na případnou změnu barvy kůže a otok. Dojde k vyšetření rozsahu pohybu a bolestivosti. Bude se ověřovat, jestli nejsou poraněny nervy nebo cévy. Dále se vyšetří tepnová pulsace, citlivost v postižené noze a svalová síla.  

Průběh a doba vyšetření a léčby zlomeniny krčku

Diagnostikování zlomeniny probíhá pomocí rentgenového a klinického vyšetření společně se znalostmi o tom, jak se úraz stal. Některé velmi ojedinělé případy vyžadují počítačovou tomografii či magnetickou rezonanci s trojrozměrnou rekonstrukcí kyčelního kloubu. Končetině se musí co nejrychleji navrátit původní funkce, k čemuž se podstupuje chirurgický zákrok. Léčebný postup se odvíjí podle druhu zlomeniny, od umístění lomu i od věku pacienta. Zlomená kost se vnitřně fixuje pomocí drátů, šroubů či speciálními dlahami. Vážné poškození vyžaduje částečnou či úplnou náhradu kloubu.  

Rizika a komplikace zlomeniny krčku

Zlomenina krčku stehenní kosti patří mezi nejčastější a nejzávažnější úrazy ve stáří. Vyšší věk je spojen i s dalšími nemocemi, což je rizikem i po provedené úspěšné operaci zlomeniny krčku. Často dojde i k ohrožení na životě kvůli komplikacím v kombinaci dlouhodobého pobytu na lůžku po operaci a třeba infekci močových cest, zápalu plic nebo zánětu žil doprovázeném embolizací krevních sraženin do plic.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Léky

Ostatní

zobrazit vše

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Zdravá výživa

Příznaky a příčiny

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: klouby, zlomenina

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co jíst, aby klouby nebolely

 Pokud se potýkáte s bolestí kloubů, může vaše obtíže zmírnit i vhodná strava – dlouhodobé užívání léků proti bolesti…

Speciální cviky na kyčle (kyčelní klouby)

 Cvik na okraji posteleBolesti v kyčlích se mohou projevit během ranního vstávání nebo po dlouhé chůzi. Pomocí…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 1/2

 Léčba podvrtnutí kotníkuVýron kotníku patří k velice častým úrazům. Kotníky jsou vystavovány velkému zatížení.…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 2/2

 Fixace kotníkuPokud se vám stalo horší podvrtnutí kotníku a zranění má vyšší stupeň, vyhledejte odbornou lékařskou…

Léčba kloubů metodou Orthokine

 Artróza není vlastně nemocí, ale jedná se o přirozený projev stárnutí kloubů. Míra opotřebení se odvíjí podle toho,…

Revoluční metoda pro léčbu poškozených menisků

 Lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol přišli s revoluční metodou léčby…

Prodloužení životnosti umělých kloubů

 Výzkumníci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR ve spolupráci s českým výrobcem se zasloužili o objevení…

Léčba kmenovými buňkami při artróze

 Léčení poškozené chrupavky a kloubní artrózy vlastními kmenovými buňkami pacienta představuje novou technologii s návazností…

Miniinvazivní přístup při totální endoprotéze kyčelního kloubu

 Miniinvazivní přístup při totální endoprotéze kyčelního kloubu zaručuje minimální poškození svalů a jejich úponů. Během…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY