Zlomená čelist - léčba, rekonvalescence

Velikost textu: A A A

Zlomená čelist - léčba, rekonvalescence

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Zlomená čelist netrápí jen hokejisty a fotbalisty, nejrizikovější skupinou pro tento úraz jsou muži mezi 20 a 29 lety. Jak se takové zranění léčí a jak dlouhá je doba rekonvalescence?

Zlomená čelist

Zlomená spodní čelist bývá nejčastějším úrazem obličejových kostí, nejčastější příčinou tohoto úrazu bývá kriminální činnost nebo násilí při sportu. Zlomeninou může dojít i k dislokaci úlomků, což prodlužuje léčbu i hojení.

Příznaky tohoto úrazu jsou bolest při pohybu čelistí, pacient nemůže otevřít ústa, objevují se modřiny nebo krvácení. Zranění potvrdí až vyšetření rentgenem.

Příprava na léčbu zlomené čelisti

Prvním nezbytným krokem je návštěva lékaře, který stanoví diagnózu a v závislosti na ní další postup. Pravděpodobně absolvujete vyšetření rentgenem a CT hlavy.
Pokud ke zlomenině čelisti došlo například při autonehodě, je postup samozřejmě odlišný. V případě indikace operativní léčby se postupuje podle závažnosti úrazu – akutní případy ihned, neakutní absolvují klasické předoperační vyšetření. Před samotnou operací má pacient čelist provizorně fixovanou obvazem.

Léčba zlomené čelisti

Nejprve se čelisti dočasně zafixují obvazem (náplasťovým nebo prakovým), posléze lékař provede na základě rentgenových snímků mezičelistní fixaci. Toto pevné spojení čelistí má pacient minimálně na 6 týdnů, v komplikovanějších případech je nutná ještě operace v celkové narkóze, kdy se kosti spojí kovovými destičkami. V některých případech, kdy se jedná o velmi malé fraktury, se zlomeniny mohou zhojit samy a není třeba speciální léčba.

Možnosti léčby je schopen zhodnotit pouze lékař, nelze spoléhat na to, že se komplikovanější zlomenina zhojí sama. Při správné léčbě se však zlomenina zhojí.

Průběh léčby zlomené čelisti

Průběh léčby se odvíjí od závažnosti zranění. Nejméně závažné fraktury se mohou zhojit samy, některé vyžadují fixaci čelistního kloubu po dobu několika týdnů a nejzvážnější zlomeniny vyžadují operativní zákrok s implantací kovových fixátorů.
V závislosti na typu léčby se liší i režim pacienta – zda bude moci jíst, jaký klidový režim bude muset dodržovat a jak rychle se zlomenina zhojí.

Co dělat při léčbě zlomené čelisti a doba rekonvalescence

Léčba zlomené čelisti může výrazně zasáhnout do života pacienta, pokud jsou čelisti po určitou dobu fixované k sobě, a pacient nemůže jíst nic jiného než kašovitou stravu – veškeré jídlo a tekutiny přijímá brčkem.
Samostatnou kapitolou je oprava případných chybějících zubů – poté, co se zlomenina čelisti zhojí, je třeba rekonstruovat chybějící chrup, což může představovat sérii stomatologických zákroků.
V případě pooperačního stavu jsou samozřejmě podávány léky proti bolesti.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Děti

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Ostatní

zobrazit vše

Plastická chirurgie

zobrazit vše

Ze zahraničí

Babské rady a recepty

Zdravá výživa

Nemoci

zobrazit vše

Léky

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: zlomenina, kost

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nová metoda léčení defektů hrudní stěny

 MUDr. Martin Kaláb z Kardiochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc seznámil lékařskou veřejnost s výsledky nového…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY