Zánět středního ucha

Velikost textu: A A A

Zánět středního ucha

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Zánět středního ucha se cizím slovem nazývá otitida a považuje se za jedno z nejběžnějších onemocnění u malých dětí. Prakticky devadesát procent dětí ve věku do pěti let si zánět středního ucha prodělá.

Obvyklé příčiny zánětu středního ucha

Důvodem, proč se závět objevuje jen u malých dětí a ne u dospělých (nebo jen velmi vzácně), je stavba středního ucha. Ve středním uchu se totiž nachází systém kůstek (kladívko, kovadlinka a třmínek), který odděluje střední ucho od vnitřního a vede z něho takzvaná Eustachova trubice, která propojuje ucho až k nosní části. A právě toto propojení středoušního prostoru a horních cest dýchacích je příčinou vzniku zánětu středního ucha. Ten totiž zpravidla následuje po nějaké infekci, která se do těla dostává nosem (stačí i obyčejná rýma).

Obvyklé projevy zánětu středního ucha

Zánět se zpravidla dostavuje a projevuje v noci. Jeho nejčastějšími symptomy jsou horečka, bolest hlavy únava a většinou končí návštěvou pohotovosti. Příznaky nemoci se většinou dostavují velmi rychle. Zánět doprovází také pulzující bolest v uchu a pocit zalehlosti ucha. U malých dětí lze symptomy rozpoznat tím, že bolestivě křičí a sahají si na ucho. Někdy se zánět sám od sebe vyléčí tím, že bubínek sám od sebe praskne, jindy musí bubínek propíchnout lékař. Po tomto zákroku je však úleva od bolesti prakticky okamžitá.

Možnosti léčby zánětu středního ucha

Zánět se odstraňuje takzvanou paracentézou, což je propíchnutí bubínku. Zákrok je velmi bolestivý, nicméně dochází po něm k okamžité úlevě od bolesti.

Rizika a komplikace zánětu středního ucha

Hlavní hrozbou zánětu jsou hlavně infekce horních cest dýchacích. Nemoc se objevuje hlavně u malých dětí, což je způsobeno anatomickými vlastnostmi Eustachovy trubice při vývoji dítěte. Zánětem středního ucha mohou také častěji trpět lidé, kteří mají rozštěpovou vadu. Tento typ onemocnění je v podstatě sezónní a souvisí s ročním obdobím. Nejvíce se objevuje v zimních měsících. Dalším rizikem je také společný pobyt v místnostech s mnoha dětmi, jako jsou například školky.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Babské rady a recepty

Nemoci

Vyšetření a operace

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: ORL, uši, nemoci

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY