Úvod / Lexikon zdraví / Nemoci / Zánět středního ucha
Zánět středního ucha se cizím slovem nazývá otitida a považuje se za jedno z nejběžnějších onemocnění u malých dětí. Prakticky devadesát procent dětí ve věku do pěti let si zánět středního ucha prodělá.
Důvodem, proč se závět objevuje jen u malých dětí a ne u dospělých (nebo jen velmi vzácně), je stavba středního ucha. Ve středním uchu se totiž nachází systém kůstek (kladívko, kovadlinka a třmínek), který odděluje střední ucho od vnitřního a vede z něho takzvaná Eustachova trubice, která propojuje ucho až k nosní části. A právě toto propojení středoušního prostoru a horních cest dýchacích je příčinou vzniku zánětu středního ucha. Ten totiž zpravidla následuje po nějaké infekci, která se do těla dostává nosem (stačí i obyčejná rýma).
Zánět se zpravidla dostavuje a projevuje v noci. Jeho nejčastějšími symptomy jsou horečka, bolest hlavy únava a většinou končí návštěvou pohotovosti. Příznaky nemoci se většinou dostavují velmi rychle. Zánět doprovází také pulzující bolest v uchu a pocit zalehlosti ucha. U malých dětí lze symptomy rozpoznat tím, že bolestivě křičí a sahají si na ucho. Někdy se zánět sám od sebe vyléčí tím, že bubínek sám od sebe praskne, jindy musí bubínek propíchnout lékař. Po tomto zákroku je však úleva od bolesti prakticky okamžitá.
Zánět se odstraňuje takzvanou paracentézou, což je propíchnutí bubínku. Zákrok je velmi bolestivý, nicméně dochází po něm k okamžité úlevě od bolesti.
Hlavní hrozbou zánětu jsou hlavně infekce horních cest dýchacích. Nemoc se objevuje hlavně u malých dětí, což je způsobeno anatomickými vlastnostmi Eustachovy trubice při vývoji dítěte. Zánětem středního ucha mohou také častěji trpět lidé, kteří mají rozštěpovou vadu. Tento typ onemocnění je v podstatě sezónní a souvisí s ročním obdobím. Nejvíce se objevuje v zimních měsících. Dalším rizikem je také společný pobyt v místnostech s mnoha dětmi, jako jsou například školky.
Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.
OstatníBabské rady a recepty |
NemociVyšetření a operace |
V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…
Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…
Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…
V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…
Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…
Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…
Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…
Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…
Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…
Box pouze pro vaši textovou reklamu! Neváhejte nás kontaktovat.
Jste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a ráno sotva vstanete z postele? Možná je na vině nedostatek červených…
Nemalé množství lidí již absolvovalo obě dávky vakcíny Comirnaty od Pfizer a BioNTech proti koronaviru Covid-19. Jaké jsou jejich zkušenosti s případnými…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech. Měli nějaké vedlejší účinky…
Vakcína Sinopharm se používá v mnoho zemích celého světa. Do většího povědomí Čechů se dostala teprve se žádostí prezidenta Zemana o její dodání.…
Zeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceDalší z vitamínů skupiny B-komplexu tentokrát s označením vitamín B5 neboli…
Vitaminy a minerály | RedakceNemoci slinivky břišní jsou závažné, neboť slinivka je pro život nezbytný orgán.…
Zdravá výživa | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakceDalší z vitamínů skupiny B-komplexu tentokrát s označením vitamín B5 neboli…
Vitaminy a minerály | RedakceZeptali jsme se na zkušenosti lidí, kteří již prošli očkováním proti Covid-19 vakcínou…
Ostatní | RedakceKolenní vazy jsou pro koleno hodně důležité, protože se starají o stabilitu a díky…
Nemoci | RedakceJste unavená, bledá, máte tmavé kruhy pod očima jako po dvoudenním flámu a…
Ostatní | RedakcePrasklý ušní bubínek – ruptura bubínku, perforovaný bubínek, je dírou či slzou v bubínku.…
Nemoci | Redakce