Žaludeční vředy

Velikost textu: A A A

Žaludeční vředy

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Žaludečními vředy jako onemocněním trpí v průběhu života asi víc než polovina populace. Žaludeční vředy patří mezi peptická (žaludeční) onemocnění. Vřed vlastně můžeme označit jako defekt sliznice. Tento defekt prochází svalovou hmotou sliznice. Žaudeční vředy je zánětlivé onemocnění žaludku. Pokud je vše v pořádku, sliznice žaludku je chráněna vrstvou hlenu.

Příčiny vzniku žaludečních vředů

Žaludeční vředy vznikají tím, že na žaludeční sliznici působí kyselé žaludeční sekrety. Proti těmto žaludečním sekretům nemá žaludeční sliznice žádnou šanci. Když se pak narušuje celistvost, vzniká žaludeční vřed. Ovšem v dnešní uspěchané době jsou příčiny různé. Mnoho lidí se pravidelně nestravuje, mnoho lidí dnes kouří, konzumuje velké množství alkoholu, strava, kterou konzumují, není pestrá, není vyvážená, jsou to samá smažená jídla, tučná jídla, bílé pečivo, nadměrná konzumace sladkých jídel a podobně. Přichází také stres, stresové situace, úzkosti, zkrátka celý náš životní styl k tomuto onemocnění mnohdy přispívá a to nemalou měrou.

Příznaky žaludečních vředů

Toto onemocnění může probíhat v mírnější formě a, nebo také je toto onemocnění provázeno velkými bolestmi a bolestivými projevy. Obvykle to bývá bolest v podbřišku, která je bodavá, pálivá či tupá, tato bolest se může projevovat při a po jídle. Další příznaky jsou pocity na zvracení, pálení jícnu, spavost, únava, ztráta chuti k jídlu, hubnutí nebo naopak tloustnutí, ve stolici se může objevit krev.

Diagnostika žaludečních vředů

Vyšetření u lékaře se provádí pomocí endoskopu a to u lékaře odborného, tedy u gastroenterologa. Endoskop se zavádí ústy do jícnu a dál do orgánů. Gastroskopické vyšetření umožňuje lékařům přímý pohled do orgánu, umožňuje odebrat vzorky na vyšetření, pokud je poškozena sliznice, jde ji okamžitě upravit. Dnešní endoskopy jsou už velmi moderní. Je to vlastně ohebná trubice, která se dostává do všech orgánů. Ultra lehký endoskop se nedotýká kořene jazyka, takže je to vyšetření zase o něco méně nepříjemné.

Léčba žaludečních vředů

Při silných bolestech se používají léky k tlumení obtíží, na krátkou dobu pomohou. Při horších případech se podávají antibiotika. Chirurgická léčba je zcela vyjimečná, nasazuje se při komplikacích jako krvácení, proniknutí vředu do břišní dutiny a podobně. Pokud se objevuje peptický vřed, je nutné zcela změnit svůj jídelníček a svou životosprávu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Plastická chirurgie

Vyšetření a operace

Ostatní

Zdravá výživa

Příznaky a příčiny

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: žaludek

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Vyšetřovací metody v oboru gastroenterologie

 K nejdůležitějším vyšetřením v gastroenterologii se řadí rovněž mnoho endoskopických a radiologických metod. Pro…

Zkušenosti pacientů a diskuse: laparoskopická bandáž žaludku 1/2

 Všechno je v pořádkuOperace byla celkem rychlá a bezbolestná, stejně jako se neobjevily jakákoliv negativa, která…

Zkušenosti pacientů a diskuse: laparoskopická bandáž žaludku 2/2

 Krátkodobě to pomohloRozhodně dobrá volba pro toho, jehož cílem je omezit příjem jídla po fyzické stránce. Stejně je…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
301 - Moved Permanently
301 - Moved Permanently
301 - Moved Permanently
<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found.
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY