Vysoký krevní tlak

Velikost textu: A A A

Vysoký krevní tlak

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Odborný lékařský termín pro vysoký tlak krve je hypertenze. Jedná se o jednu z nejběžnějších kardiovaskulárních chorob. Je to onemocnění, které je v dnešní době masově rozšířené a trpí jím zhruba dvacetina dospělé populace.

Z toho důvodu se hypertenze řadí do skupiny takzvaných civilizačních chorob. Většinou se jedná o pacienty vyššího věku.

Příčiny vzniku hypertenze

Faktorů, které působí na krevní tlak, je celá řada. Mezi nejčastější příčiny však patří obezita a nadměrné používání kuchařské soli. Dalšími faktory, které hypertenzi způsobují, jsou především dlouhodobý stres, nezdravá životospráva, konzumace alkoholu, kouření a svou roli hrají také genetické předpoklady. Jako sekundární (druhotná) hypertenze se tato choroba také velmi často objevuje v souvislosti s jinými poruchami, například při onemocnění ledvin nebo při hormonálních chorobách.

Obvyklé příznaky hypertenze

Za vysoký krevní tlak se označuje takový stav pacienta, který dlouhodobě vykazuje hodnoty tlaku přesahující hranice 140/90, u diabetiků je tato hodnota ještě o něco nižší. Vysoký krevní tlak se projevuje únavou, poruchami spánku a bolestmi hlavy. V pokročilejších stádiích dochází k oslabení srdeční činnosti, což má vliv i na dýchací soustavu a objevují se tak potíže s dýcháním a bolesti v oblasti srdce a hrudníku.

Možnosti léčby hypertenze

Při léčbě vysokého krevního tlaku lékaři usilují převážně o stabilizaci a normalizaci tlaku krve. K tomu se používají jak farmakologika (léky), tak i celá řada dalších opatření. Především je nutné, aby se pacient vyvaroval veškerých aktivit, které hypertenzi způsobují (tzn. konzumace alkoholu, kouření atd.).

Rizika a komplikace hypertenze

S postupným zhoršováním hypertenze dochází také k poškozování jiných orgánů a k jejich dysfunkcím. Vysoký tlak je tak příčinou mnoha dalších onemocnění.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Ze zahraničí

Zdravotnictví

Zdravá výživa

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: krevní tlak, krevní oběh, krev

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

<a href=Found. " />
<a href=Found. " /> Found.
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
Hypovitaminóza (nedostatek) vitaminu D zvyšuje riziko těžkého průběhu Covid-19, prokazuje studie
Hypovitaminóza (nedostatek) vitaminu D zvyšuje riziko těžkého průběhu Covid-19, prokazuje studie Hypovitaminóza (nedostatek) vitaminu D zvyšuje riziko těžkého průběhu Covid-19, prokazuje studie
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY