Spalničky - příčiny, projevy a léčba

Velikost textu: A A A

Spalničky - příčiny, projevy a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Spalničky jsou typickým dětským onemocněním, kterým trpí zpravidla malé děti ve věku do pěti let. To však neznamená, že se spalničkami nemohou nakazit také starší děti nebo i dospělé osoby.

Spalničky jsou klasickým infekčním onemocněním virového charakteru a jsou velmi nakažlivé.

Obvyklé příčiny spalniček

Spalničky jsou onemocnění virové povahy. Způsobuje je vir patřící do skupiny paramyxovirů, jejichž jediným přirozeným hostitelem je člověk. Virus se šíří kapénkovou infekcí vzduchem. Pokud setrváme s nemocným v jedné místnosti delší dobu, pravděpodobnost nákazy je velmi vysoká, skoro stoprocentní. Nejlepší prevencí proti nákaze spalničkami je tedy vyhýbat se nakaženým osobám. Spalničkami často trpí lidé, kteří jsou podvyživení a mají nedostatek vitamínu A.

Obvyklé příznaky spalniček

Inkubační doba spalniček je zhruba deset dní. Během této doby se začínají objevovat první příznaky toho, že je pacient nakažen chorobou. Mezi nejběžnější spalničkové symptomy patří teploty a zánět spojivek. V další fázi nemoci se začíná objevovat načervenalá vyrážka, která postupem času tmavne. Spalničky bývají také velmi často doprovázeny dráždivým kašlem a rýmou.

Možnosti léčby spalniček

Při léčbě této choroby je nutné dbát na dostatečný přísun tekutin. Důležitý je také klid, ležet v posteli a snižovat teplotu. Rizikem spalniček je to, že při nedostatečné léčbě mohou nastat vážné komplikace jako třeba zápal plic, zánět středního ucha nebo zánět nosních dutin. K vážnějším komplikacím pak patří i mozková encefalitida neboli zánět mozku, která může mít i velmi vážné, dlouhodobé zdravotní následky.

Rizika a komplikace spalniček

Spalničky sami o sobě nejsou nikterak zhoubným onemocněním, váží se na ně však některé komplikace, které už nebezpečné mohou být. Jedná se především o choroby typu zápalu plic i mozkové encefalitidy.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

zobrazit vše

Ostatní

Babské rady a recepty

Zdravá výživa

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: viry, infekce

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nové úspěchy v léčbě HIV/AIDS u dětí

 Onemocnění virem HIV je nejen neskutečně zákeřné, ale především nevyléčitelné. V současné době hovoří mnohé teorie…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

8 super rad jak rychle odstranit opar 1/2

 Vznik oparuZdrojem oparu je virus Herpes simplex, který v sobě má většina osob. Opar může vzniknout hlavně v době,…

8 super rad jak rychle odstranit opar 2/2

 Zelenina v jídelníčkuLéčba oparu zabere většinou okolo jednoho týdne. Doba léčení se však odvíjí také podle rozsahu…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY