Příušnice - příznaky a léčba

Velikost textu: A A A

Příušnice - příznaky a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Příušnice jsou typem infekčního onemocnění virové povahy, způsobené viry z rodu paramyxovirů, a zasahující zejména slinné žlázy příušní (odtud příušnice).

Obvyklé příčiny příušnic

Jedná se zpravidla o dětskou nemoc, jíž trpívají děti ve věku okolo dvou let, nicméně není vyloučeno, že se touto nemocí může nakazit i dospělý jedinec. Přenos této nemoci se uskutečňuje vzduchem kapénkovou infekcí při delším intenzivním kontaktu s infikovanou osobou (například delší pobyt v jedné místnosti).

Obvyklé příznaky příušnic

Příušnice se většinou projevují teplotami mezi třiceti osmi až čtyřiceti stupni a zduřením ušních žláz hmatatelným v místě v zadu za ušním lalůčkem. Tento otok může, ale nemusí být bolestivý na dotek. V některých případech mohou být příušnice následovány zánětem mozkových blan neboli meningitidou. V takových případech pacient trpí vysokými horečkami, bolestmi hlavy, zvracením a postižením sluchu někdy tak intenzivním, že pacient přestává slyšet.

Možnosti léčby příušnic

Příušnice se většinou léčí klidovým spánkovým režimem a odpočinkem na lůžku. Jako léky se používají většinou takové, které snižují horečky a otupují bolesti. Jedná se zpravidla o analgetika a antipyretika. Léčí se tedy hlavně příznaky nemoci, ale žádný lék, který by pomáhal proti její příčině, zatím neexistuje. Jestliže dojde k zánětu varlat, pak se většinou ordinují glukokortikoidy, které tlumí zánětlivou reakci.

Rizika a komplikace příušnic

Komplikací příušnic může být například zánět slinivky břišní – pankreatitida – která může vést k poškození slinivky a její funkce produkovat hormon insulin, což způsobuje cukrovku (diabetes mellitus). U mužů může dojít k zánětu varlat, který způsobí neplodnost (pohlavní strilitu).

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Nemoci

zobrazit vše

Ostatní

Zdravá výživa

Babské rady a recepty

Léky

Vyšetření a operace

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: nemoci, viry

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY