Premenstruační syndrom - příznaky, diagnostika, léčba

Velikost textu: A A A

Premenstruační syndrom - příznaky, diagnostika, léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Premenstruační syndrom postihuje ženy v reprodukčním věku a trpí jím měsíčně až osmdesát procent žen. Trvá přibližně týden a mezi hlavní potíže patří napětí v prsou, nadýmání, deprese a výkyvy nálad.

Příčiny vzniku premenstruačního syndromu

Příčiny vzniku premenstruačního syndromu nejsou zcela jasné. Různé teorie zmiňují genetické, sociální, hormonální nebo psychologické vlivy či vliv prostředí nebo diet. Ovlivňovat ho může hormonální antikoncepce.

 Rizika premenstruačního syndromu

K rizikovým faktorům se řadí především nedostatečná výživa, kdy chybí dostatek železa. Dostavují se rovněž poruchy srážení krve. Zejména je ovlivněn psychický stav a mohou se objevit deprese, úzkostlivé stavy nebo jiné podobné potíže.

Příznaky premenstruačního syndromu

Příznaků premenstruačního syndromu bylo popsáno již více než tři stovky. K nejčastějším se řadí deprese, výkyvy nálad, úzkost a podrážděnost. Nechybí ani fyzické problémy, například otoky a pocity plnosti břicha, zvýšená citlivost v napětí prsou. Může také docházet k pocitům vyčerpanosti, ke zhoršení koncentrace, ke změnám chuti k jídlu nebo k poruchám spánku. Zadržování tekutin v těle zvýší vaši hmotnost o jeden až tři kilogramy. V případě, že žena trpí na akné, v době před menstruací se pleť zhoršuje. Není neobvyklé ani zvracení, průjmy nebo migréna. V tomto období se objevuje také neobvyklý hlad nebo chutě a žízeň, poruchy oběhu a trávení nebo pocity duševního napětí a citové lability spojené s plačtivostí.

Diagnostika premenstruačního syndromu

Určení přesné diagnózy prementruačního syndromu je celkem obtížné, protože se některé příznaky neodlišují od jiných druhů onemocnění. Diagnostikování se musí zaměřit na dobu průběhu, tedy na několik dní před menstruací do doby, kdy začne menstruační krvácení. Ženy s těmito problémy neabsolvují žádné fyzikální ani laboratorní testy. V gynekologické ambulanci lze provést orientační diagnózu premenstruačního syndromu pomocí dotazníku na závažnost premenstruačních příznaků.

Léčba premenstruačního syndromu

Hlavní možností léčby je předepsání dlouhodobého užívání hormonální antikoncepce, vybrané pečlivě s ohledem na potřeby pacientky. Doporučují se kombinované hormonální antikoncepce s obsahem drospirenonemu s účinkem zabraňování zadržování vody v těle. Při premenstruačním syndromu pomáhá také cvičení jógy.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: menstruace, pohlavní orgány

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nepravidelná menstruace – možné příčiny a řešení

Pokud nemá žena pravidelnou menstruaci, pak nastává poměrně nepříjemný problém, který má různé příčiny a je možné jej řešit…

Co byste měli vědět o předkožce

Každý muž by měl maximálně znát své vlastní tělo. Pokud tomu tak je, určitě se potom bude cítit mnohem pohodlněji a nebude…

Jaké potraviny pomáhají při tvorbě životaschopných spermií

Neplodnost a problémy s početím dítěte se rok od roku čím dál více rozmáhají. Navíc je evidentní, že dřívější domněnky, že…

Co vám pomůže při problémech s erekcí - 1/2

Problémy s erekcí postihují v dnešní době nejenoom starší muže od padesáti let věku a výše, ale i mladší ročníky. Výjimkou…

Co vám pomůže při problémech s erekcí - 2/2

Dokončení článku o problémech s erekcí - zbývající 4 tipy, jak s tímto problémem zatočit.5. AkupunkturaMůžete se také vydat…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY