Poporodní psychóza - projevy, příčiny a léčba

Velikost textu: A A A

Poporodní psychóza - projevy, příčiny a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Poporodní psychóza bývá někdy nazývána také jako laktační psychóza a souvisí s duševní poruchou po porodu. Psychologickým změnám po porodu byla v historii gynekologie věnována značná pozornost. Počátky tohoto výzkumu sahají v podstatě až do období antiky, kdy se jimi zabývali Hippokratés i Galén.

Poporodními duševními poruchami většinou trpívají ženy, které již před tím měli nějaké duševní potíže, nicméně může se to týkat i žen psychicky zcela zdravých.

Obvyklé příčiny poporodní psychózy

Období těhotenství a po porodu je pro ženy obdobím radikálních změn a to nejen tělesných, ale hlavně mentálních. Z tohoto důvodu jde z psychologického hlediska o období pro ženu velmi náročné. Svou roli zde sehrává nejen samotný zážitek porodu, ale působí zde i další důležité faktory, jako jsou například rodinné vztahy, vztahy s partnerem, finanční situace, kariéra apod. Po porodu dochází v ženském těle k dramatickým hormonálním změnám. Tyto hormonální změny způsobují změny psychické, shrnují se společně pod názvem laktační psychóza a úzce souvisejí také s kojením.

Obvyklé příznaky porodní psychózy

Z hlediska závažnosti a intenzity těchto stavů lze poporodní psychózu kategorizovat do několika stádií. Prvním z nich je takzvané poporodní blues, které se projevuje nadměrnou přecitlivělostí matky a stavy úzkosti, osamělosti, plačtivosti. Nikdy však netrvá příliš dlouho a zpravidla po čtrnácti dnech odezní. Dalším, o mnoho nebezpečnějším stupněm, jsou poporodní deprese, při nichž může matka trpět i sebevražednými tendencemi a v takovém případě je už nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Možnosti léčby porodní psychózy

K léčbě psychózy se používají většinou hormonální léky a antidepresiva.

Rizika a komplikace porodní psychózy

Nejvážnější je poporodní psychóza, při níž dochází k extrémním výkyvům nálad, změně vnímání času, poruchám spánku atd. Matka nejenže ztrácí kontakt s realitou, ale přestává být i schopna pečovat o dítě.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

První pomoc

Příznaky a příčiny

Nemoci

zobrazit vše

Vyšetření a operace

Léky

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: těhotenství, psychické nemoci, psychologie, psychiatrie, porod

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Přírodní a přirozený porod

 Přirozený porod je porod, který začíná a celkově probíhá zcela samovolně a bez vnějších zásahů. Žena si sama určuje…

Na intimní problémy pomůže psychologie

 Intimní problémy bývají často velkým trápením a to nejen pro ženy, ale také pro muže. Ti, ale většinou o těchto problémech…

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Jak ovládnout vztek

Vztek je reakce, která může způsobit mnoho problémů. Jak během situace, ve které jednáme pod vlivem vzteku, tak následky…

Jak se rozejít a nezešílet

 Rozchod. Slovo, které mnoho lidí děsí. Přitom změna partnera je čím dál častější situací, se kterou se během života…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Ztratili jste zaměstnání? Musíte se s tím vyrovnat!

 Ztráta práce je vždy velký zásah do života. Ať už v práci pracujete třicet let, pět let, či jen pár měsíců. Vždycky…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY