Nízký krevní tlak - příčiny, příznaky a léčba

Velikost textu: A A A

Nízký krevní tlak - příčiny, příznaky a léčba

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Nízký krevní tlak se lékařskou terminologií označuje jako hypotenze a nejedná se v podstatě o žádnou chorobu. Bývá spíš důsledkem nějakého jiného problému.

O nízkém krevním tlaku mluvíme tehdy, pokud hodnota naměřeného systolického tlaku klesne pod sto torrů. Proudění krve v těle ovlivňují srdeční impulzy.

Obvyklé příčiny nízkého tlaku

Ze srdce proudí krev cévami ke koncovým tkáním a orgánům. Krevní tlak je síla, která při tomto proudění působí na stěny cév. Rozlišujeme dva druhy krevního tlaku. Jednomu se říká systolický, druhému diastolický. Systola je srdeční fáze, při níž dochází ke stažení srdečního svalu a vypuštění krve do oběhu. Naproti tomu diastola je zase fáze, při níž se srdce uvolní a krev se naopak načerpává dovnitř. Hodnota naměřeného krevního tlaku je poté výslednicí pružnosti cév a srdečního výkonu.

Obvyklé příznaky nízkého tlaku

Největším nebezpečím nízkého tlaku je to, že krev není schopna dostatečně zásobovat všechny tělesné orgány. Nízký tlak působí proti gravitaci a krev se tak ve většině případů nedostane až do mozku. Nejčastějším příznakem hypotenze je tak nedostatečné prokrvování mozku. Jestliže mozek není dostatečně prokrven a prokysličen, dochází k únavě, ospalosti, bolestem hlavy. Nedostatečné prokrvování se může týkat také dolních končetin. Závažnější případy hypotenze jsou takové, při nichž pacient upadá do mdlob, má závratě, mžitky před očima a rosí se studeným potem. Velmi silná hypotenze může mít za následek až úpadek do bezvědomí.

Možnosti léčby hypotenze

U léčby nízkého krevního tlaku je nejdůležitější identifikovat příčinu, proč k hypotenzi dochází. Léčba se pak zaměřuje na odstranění té příčiny. Tyto příčiny mohou být různé.

Rizika a komplikace při nízkém tlaku

Nejčastěji dochází ke komplikacím se srdečním tlakem v kombinaci s jinou chorobou. Nejvíce ohroženou skupinou jsou proto například diabetici. Ale i další pacienti, kteří mají problémy například se štítnou žlázou, Parkinsonovou chorobou atd., mohou mít s krevním tlakem značné potíže.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

Ze zahraničí

Zdravá výživa

zobrazit vše

Nemoci

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Vyšetření a operace

zobrazit vše

Léky

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: krevní oběh, krevní tlak

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jaké potraviny jíst při nízkém krevním tlaku?

Potravny můžou být dobrým pomocníkem při nízkém krevním tlaku, prozradíme vám, které to jsou. LékořicePrvní potravinou,…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY