Natržený sval - příčiny, vyšetření, léčba, rizika a komplikace

Velikost textu: A A A

Natržený sval - příčiny, vyšetření, léčba, rizika a komplikace

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Sval je tvořen svalovými vlákny, která jsou v neustálém napětí. Jakmile dojde k vyšší tělesné aktivitě, mohou se svaly přetížit a následně se poranit. Při natrženém svalu bude pacient cítit prudkou bolest podobající se říznutí, píchnutí nebo šlehnutí proutkem.  

Důvody k vyšetření natrženého svalu

K natrženému svalu může dojít při nadměrné zátěži, když je tělo dehydratované nebo unavené. Častou příčinou bývá nedostatečné rozcvičení, přetížení jistých tělních částí, při prudkém pohybu nebo po přemíře alkoholu dva až tři dny před větším sportovním výkonem. K vyšetření se přistupuje, když se v místě objeví velká krevní podlitina. Dále patří k příznakům náhlá a ostrá bolest v místě poškození, citlivost svalu na pohmat, ztuhnutí a svalové křeče. Dostavuje se obtíže s chůzí a výjimkou nejsou problémy i s jinými pohyby, na jakých se sval podílí za běžných okolností. Přes bolest nelze sval zapojit. Po zahřátí může dojít k dočasnému zlepšení, ale následuje prudké zhoršení.  

Příprava na vyšetření natrženého svalu

Při poranění svalu je nevyhnutelné ihned ukončit sportovní aktivitu a sval nesmí být vystavován další námaze, aby se nedostavily závažnější komplikace. Sval neprotahujte a ani nezkoušejte rozhýbat. Měl by nastat klidový režim. Nejprve můžete aplikovat led, přibližně deset až patnáct minut ledování, pak hodinu pauza – několikrát opakujte. Jakmile uběhne 36 hodin, aplikujte teplo nebo Priessnitzův zábal. Postižené místo se potírá několikrát za den mastmi nebo gely obsahující látky proti otokům a zánětům. Pokud vznikne otok, zvedne se postižené místo do zvýšené polohy. Postižený sval se může stáhnout pomocí bandáže, stahovací punčochy nebo elastickým obinadlem.  

Průběh a doba léčby natrženého svalu

Nejprve probíhá vstupní vyšetření lékařem. Následuje rychlé a přesné diagnostikování pomocí ultrazvuku. Stanoví se diagnóza a pokračuje se individuálním plánem léčby podle rozsahu zranění. Do léčby zapadá například rehabilitace, fyzioterapie, využití moderní přístrojové techniky. Chodí se pravidelně na kontroly a dohled pokračuje až do úplného zahojení. Léčba natrženého svalu většinou trvá v době od osmi do 25 dnů.  

Rizika a komplikace natrženého svalu

Pokud se svalové poranění vystavuje další námaze, zvyšuje se riziko vzniku závažnějších komplikacích – a dalšímu poranění svalu.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Babské rady a recepty

Nemoci

zobrazit vše

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: svaly, úrazy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Jak se vypořádat s pojišťovnou při úrazu

 Nepříjemné úrazy jsou bohužel součástí každodenní reality života mnohých z nás. Vyhnout se jim není jednoduché,…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 1/2

 Poranění obličejeStřelba na terč a to z jakékoli zbraně je častým důvodem ke vzniku nejrůznějších zranění, jako je…

Nejčastější úrazy při střelbě na terč 2/2

 Poranění končetinHodně časté jsou také úrazy při střelbě na terč, které se týkají končetin. Protože například střelba…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

Nejčastější úrazy při bowlingu 2/2

Rozdrcení kůstekNejčastější úraz při bowlingu, který se týká zejména dětí. Jde o rozdrcení kůstek u prstů jak u nohy, tak…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

 

" />
Prodej družstevního bytu a daň z příjmu<div style=online eğitim
" /> Prodej družstevního bytu a daň z příjmu
online eğitim
RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY