Maniodepresivní psychóza

Velikost textu: A A A

Maniodepresivní psychóza

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Maniodepresivní psychóza neboli taky bipolární afektivní porucha, toto onemocnění je charakterizováno jako závažné duševní onemocnění. Dochází k periodickým změnám nálady, vitality, psychických funkcí a celkového normálního a běžného fungování organismu. Tyto změny se střídají po takzvaných cyklech. Touto duševní poruchou trpí asi jedno procento dospělých jedinců. Nemoci mohou předcázet varovné signály, avšak nemusí.

Příčiny vzniku maniodepresivní psychózy

Maniodepresivní psychóza je onemocnění, které může být dědičné. Je proto toto onemocnění vázáno na geny. Člověk však dědí pouze predispozice, nedědí se nemoc samotná. Riziko se zvyšuje, pokud je příbuzenský vztah bližší. Další faktory, které mohou zapříčinit maniodepresivní psychózu, jsou silné emoce, jako je úlek, stres, smutek, strach, duševní bolest, fyzické a psychické vyčerpání. Někdy může také k maniodepresivní psych´úze přispět také roční období. Je to vždy směsice různých příčin, většinou to nebývá jen jedna samotná.

Příznaky maniodepresivní psychózy

Maniodepresivní psychóza má různá období, jsou jimi hypomanické období, manickou fázi, deprese, smíšený stav. Každé období se může projevovat trošku jinak. Hypomaniacké období se projevuje například chronicky nadnesenou a dobrou náladou, nadměrným množstvím energie, zvýšenou aktivitou jak psychickou tak fyzickou, cítí se v dobré kondici, nemá potřebu spánku, odpočinku a podobně. Manická fáze je období, kdy se člověk cítí nejsilnější, neporazitelný, nedostižný. Stoupá jeho podrážděnost, může se objevit agresivita, kterou vyvolá zdánlivě bezvýznamný podnět, je nesrozumitelný, žoviální, překotný. Deprese se projevují pravým opakem prvních dvou období. Je zde pokles nálady, snížení energie, častá únava, vyhýbání se společnosti, ztrácí zájem o cokoliv, zvýšená potřeba spánku a podobně. Pokud má pacient výše uvedené příznaky a nelze jej jednoznačně zařadit do období, je to smíšené období.

Diagnostika maniodepresivní psychózy

Diagnostika této poruchy je někdy obtížnější, protože tyto projevy jsou možné také i u jiných onemocnění. Je nutné, aby se diagnostikovala nemoc včas a začal se člověk co nejdříve léčit.

Léčba maniodepresivní psychózy

Léčba probíhá pomocí prášků a to antidepresiva, antipsychotika a stabilizátory nálad. Nutné je zařít léčbu včas a dodržovat pokyny. Dobré je kombinovat léky s psychoterapií.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ostatní

zobrazit vše

Příznaky a příčiny

Nemoci

zobrazit vše

Léky

Lékařské obory

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: psychické nemoci

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY