Hallux valgus - co to je, léčba, operace a rekonvalescence vbočeného palce

Velikost textu: A A A

Hallux valgus - co to je, léčba, operace a rekonvalescence vbočeného palce

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Vbočený palec patří podle odborníků k nejčastějším deformitám nohy. Jedná se nejen o problém estetický, ale především zdravotní – správné postavení palce je důležité pro zdraví celé nohy, kyčlí i páteře. Jaké jsou možnosti léčby Hallux valgus a jak probíhá operace?

Co je hallux valgus

Hallux valgus neboli vbočený palce je deformita nohy, která se projevuje vbočením palce směrem k ostatním prstům. Vychýlením palce dojde zároveň k tomu, že se vyklene kloub, který je při chůzi otlačován a působí bolest. Vbočený palec se postupně stává velmi bolestivým, v pozdějších fázích znemožňuje chůzi.

Přesvědčení, že vbočení palec je způsoben chůzí na vysokých podpatcích nebo nevhodnou obuví obecně, je mylné. Fyzioterapeuti vědí, že prvotní příčinou je postavení kyčelních kloubů, vbočený palec je tedy projevem problému v kyčlích. Vbočený palec se často vyskytuje spolu s vbočenými koleny i patami. Diagnóza vbočeného palce je stanovena na základě ortopedického vyšetření a rentgenového snímku.

Možnosti léčby vbočeného palce

Možností, jak tento zdravotní problém léčit, je několik. Odborníci vědí, že léčba musí být komplexní, jinak není účinná. Samotná operace odstraní projevy, ale neodstraní příčinu.

Nejprve je třeba vyrovnat kyčelní klouby a kolena, následně lze léčit palec jako takový. K tomuto účelu se užívá Dornova metoda spočívající v manuální terapii, jejímž cílem je navrácení kloubů do správné polohy. Při vbočení palce se navíc provádí série cviků, které pomohou palec uvolnit a následně i narovnat. Jako u každé rehabilitace je však nutné cvičit každý den, jinak se problém nevyřeší a problémy se budou stupňovat. Nejčastější komplikací vbočeného palce je rozvoj artrózy.

Příprava na operaci vbočeného palce

Příprava na operaci závisí na tom, v jakém typu anestezie bude operace probíhat. Pokud půjde o celkovou anestezii, je třeba komplexní předoperační vyšetření.

Pokud je operace plánována ve spinální anestezii, nebo dokonce lokální anestezii s analgosedací, není třeba žádná speciální příprava. Volba konkrétního operačního zákroku závisí na nálezu, věku pacienta a případném rozvoji artrózy.

Jak probíhá operace vbočeného palce

Operace může být vedena buď pouze tak, že se odstraní bolestivý kožní výrůstek. Pokud je nález pokročilejší, dojde při operaci k osteotomii, tedy přerušení kosti a její zafixování ve správném postavení. Poslední fází operace může být i resekce, tedy zkrácení palce – k tomuto zákroku se přistupuje v případě rozvinuté artrózy.

Co dělat po operaci vbočeného palce a doba rekonvalescence

Pacient bývá po operaci po několika dnech, zpravidla třech, propuštěn do domácího ošetřování, zhruba po dvou týdnech jsou vyndavány stehy.
Doba rekonvalescence závisí na typu zákroku, doba, kdy je možné nohu plně po zákroku zatížit, se pohybuje od 3 týdnů do 3 měsíců, noha je fixována v sádře. V závislosti na typu operace je doporučováno nohu zatěžovat postupně a odlehčovat jí.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Vyšetření a operace

Léky

Ostatní

zobrazit vše

Z domova

Nemoci

zobrazit vše

Zdravá výživa

Příznaky a příčiny

První pomoc

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: klouby, kyčle, nohy, prsty

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Co jíst, aby klouby nebolely

 Pokud se potýkáte s bolestí kloubů, může vaše obtíže zmírnit i vhodná strava – dlouhodobé užívání léků proti bolesti…

Speciální cviky na kyčle (kyčelní klouby)

 Cvik na okraji posteleBolesti v kyčlích se mohou projevit během ranního vstávání nebo po dlouhé chůzi. Pomocí…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 1/2

 Léčba podvrtnutí kotníkuVýron kotníku patří k velice častým úrazům. Kotníky jsou vystavovány velkému zatížení.…

8 super rad jak rychle dát do pořádku výron kotníku 2/2

 Fixace kotníkuPokud se vám stalo horší podvrtnutí kotníku a zranění má vyšší stupeň, vyhledejte odbornou lékařskou…

Léčba kloubů metodou Orthokine

 Artróza není vlastně nemocí, ale jedná se o přirozený projev stárnutí kloubů. Míra opotřebení se odvíjí podle toho,…

Revoluční metoda pro léčbu poškozených menisků

 Lékaři Kliniky dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol přišli s revoluční metodou léčby…

Prodloužení životnosti umělých kloubů

 Výzkumníci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR ve spolupráci s českým výrobcem se zasloužili o objevení…

Léčba kmenovými buňkami při artróze

 Léčení poškozené chrupavky a kloubní artrózy vlastními kmenovými buňkami pacienta představuje novou technologii s návazností…

Miniinvazivní přístup při totální endoprotéze kyčelního kloubu

 Miniinvazivní přístup při totální endoprotéze kyčelního kloubu zaručuje minimální poškození svalů a jejich úponů. Během…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY