S čím počítat u operace šedého zákalu

Velikost textu: A A A

S čím počítat u operace šedého zákalu

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 Operace šedého zákalu je jedinou možností, jak tyto problémy s očima vyléčit. Kataraka, jak se tato choroba také nazývá, přichází zejména s věkem a je tedy způsobena stárnutím.

Předoperační vyšetření

Před jakoukoliv operací je potřeba absolvovat vyšetření. V případě šedého zákalu se jedná o interní vyšetření u praktického lékaře, které by nemělo být starší, než 2 týdny. Dále je nutné podstoupit vyšetření na oční klinice, kde budou operaci šedého zákalu provádět. Součástí je:

  • vyhodnocení anamnézy

  • rozkapání očí

  • měření nitroočního tlaku

  • komplexní vyšetření obou očí

Celé vyšetření očí trvá přibližně 1,5 hodiny a v závěru se musíte rozhodnout, jaký druh oční čočky vám bude vyměněn. Profesionální lékař vám nabídne různé varianty na základě právě proběhlého vyšetření. K dispozici jsou jak klasické čočky, tak prémiové, které umí vyřešit i další problémy, např. astigmatismus. Samozřejmostí jsou čočky multifokální, trifokální nebo asférické.

Zákrok

Operace kataraky patří mezi rychlé a bezbolestné zákroky. Nejprve je oko znecitlivěno speciálními očními kapkami. Následně je aplikován oční fixátor, které přidržuje oční víčka proti pohybu. Doba operace je okolo 15 – 20 minut.

Pacient po celou dobu vnímá a reaguje na pokyny operatéra. Problémem není ani potřeba si odkašlat apod., stačí dát lékaři vědět a ten zákrok na chvilku přeruší. Výměna oční čoky prostřednictvím skalpelu je hrazena ze zdravotního pojištění.

Něco navíc

Pro zájemce o nadstandardní lékařskou péči je k dispozici laserová operace šedého zákalu. Tu si musí zájemce zaplatit z vlastních zdrojů. Odměnou mu je zákrok bez použití skalpelu, přičemž laser je přizpůsoben pro každé oko podle jeho potřeb. Jde o velmi šetrný a rychlý operační zákrok, který přináší i efektivnější dobu rekonvalescence. Nemalým plusem je i možnost zkorigovat astigmatismus daného oka v průběhu laserového zákroku.

U operací šedého zákalu je v posledních letech doporučováno, aby byla provedena v raném stádiu nemoci. Již tedy obvykle neplatí, že se má nechat šedý zákal tzv. uzrát. Dřívější zákrok je celkově šetrnější.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: oči, pr, šedý zákal

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 2/2

 Podvrtnutí, zlomeninyNení ničím neobvyklým, že při jízdě na koni vznikají pády a tak mezi nejčastější úrazy při jízdě…

Nejčastější úrazy při jízdě na koni 1/2

 Poranění ramenního pletence při jízdě na koniMezi nejčastější úrazy při jízdě na koni se řadí bezpochyby poranění ramenního…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 2/2

 Úrazy páteře při krasobrusleníSmutným faktem je i to, že mezi nejčastější úrazy při krasobruslení patří i úrazy páteře.…

Nejčastější úrazy při krasobruslení 1/2

 Poškození dolních končetinObecně nejčastější úrazy při krasobruslení jsou úrazy dolních končetin. Často je postiženo…

Nejčastější úrazy při automobilovém závodu 1/2

 Poranění krční páteřePři automobilovém závodě jsou vůbec nejčastější úrazy krční páteře. Je to zejména proto, že při…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 2/2

 ZlomeninyStává se, že při pádu z motorky, zvláště při závodu, dojde ke zlomenině končetiny, ale i třeba prstů, nebo…

Nejčastější úrazy při závodu na motorce 1/2

 Spálené lýtkoPoranění, které patří mezi nejčastější úrazy při závodu na motorce. Stává se to tedy víceméně začínajícím…

Nejčastější úrazy při bowlingu 1/2

 Úrazy kotníkuHodně úrazů se stává při bowlingu v oblasti kotníku. Většinou začátečníci, ale i lidé, kteří přecení své…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY