Inhalování: pomoc při respiračních onemocněních

Velikost textu: A A A

Inhalování: pomoc při respiračních onemocněních

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

Inhalace neboli vdechování roztoku minerální vod nebo léků představuje účinný způsob v boji s respiračními onemocněními krátkodobého i chronického rázu. V souvislosti s inhalováním jsou důležitými pojmy zejména: studená a teplá inhalace, nebulizátory a zvlhčovače vzduchu. Pojďme si je tedy stručně představit a najít vhodné řešení pro vaše zdravotní problémy.

Studená inhalace

Pod pojmem studená inhalace si lze představit vdechování studeného aerosolu, který může být obohacen o vhodné medikamenty. Díky inhalaci se zkracuje celý léčebný proces, neboť sliznice se lépe prokrvuje a také se tvoří potřebný sekret. Ke studené inhalaci je vhodné uchýlit se zejména při bronchitidě, laryngitidě či hlubokém zápalu plic.
Studená inhalace má ovšem i značné preventivní účinky. Dlouhodobé inhalování pomáhá omezovat výskyt respiračních onemocnění, která mají tendenci se velmi často vracet, mnohdy navíc mají těžší průběh. Zvyšuje se totiž odolnost sliznice, která není tolik náchylná ke vzniku infektů neboli zánětlivých ložisek. Rovněž při léčbě chronické rýmy vykazuje velkou úspěšnost. Preventivní inhalaci provádějte čtvrt hodiny jednou denně, nejlépe ve večerních hodinách.

Teplá inhalace

Naproti tomu inhalování teplého aerosolu vykazuje pozitivní účinky zejména při léčbě akutní rýmy, jež doprovází běžné nachlazení. Teplota vodního roztoku se v tomto případě pohybuje v rozmezí od 38 do 42 stupňů. Jestliže budete inhalátor používat minimálně třikrát denně po dobu 15 minut, délka onemocnění se výrazně zkrátí. Do roztoku je vhodné přidat medikament doporučený lékařem, ale velmi dobrou službu vám prokáže i Vincentka.

Pomoc pro astmatiky a alergiky

Inhalace může představovat účinnou pomoc i pro osoby, které se dlouhodobě potýkají s astmatem nebo alergií. Aerosol produkovaný inhalátory, jež jsou známé také pod názvem nebulizátory pro astmatiky (nebula – latinsky mlha), se díky obsahu různě velkých částic dostane i do těch nejmenších plicních sklípků. Pravidelná inhalace má vliv na četnost astmatických záchvatů, ale pomohou vám ulevit i při akutním záchvatu.

Zvlhčování vzduchu

Na vzniku respiračních onemocnění chronického rázu může mít značný podíl viny i nedostatečná vlhkost vzduchu ve vašem domově, neboť dochází k nadměrnému vysušování sliznice. O optimální vlhkost vzduchu se mohou postarat zvlhčovače vzduchu, které lze díky tichému chodu používat i během noci jako prostředky pro tzv. nepřímou inhalaci. Do jejich zásobníku totiž opět můžete přidat minerální vodu nebo lék.

 

Reklamní článek

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

zdroj:
Autor/zdroj fotografie: inhalator-zvlhcovac.cz

Štítky: nemoci, pr, zdraví

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Rizikové práce v České republice - statistické výsledky za rok 2012

V České republice pracuje v rizikkových kategoriích více jak 450 000 zaměstnanců a podnikatelů. Okolo 75% to jsou muži.Nejvíce…

Psychiatr - obávaný lékař aneb je na čase se přestat bát

 Psycholog je stále pro mnoho lidí tabu. Bojí se k němu jít a bojí se o svých problémech mluvit. Ono se není čemu…

Co způsobuje vlnu Alzheimerovy choroby?

 Alzheimerova choroba je degenerativní onemocnění mozku. Toto onemocnění způsobuje postupnou demenci. Alzheimerova nemoc…

Nemůžete najít práci? Nenechte se tím zdeptat!

 V tomto článku se více zaměříme na problematiku dlouhodobého nenalezení práce. Pokud práci nemůžete najít dlouho…

Jak stabilizovat náladovost

Náladu můžete mít buď dobrou, nebo špatnou. Nálady se mohou měnit z minuty na minutu. To je typické pro teenagery. Ti jsou…

Které potraviny pomáhají proti tvorbě aftů a proč?

 Zásadní význam pro prevenci aft mají vitamíny skupiny B, zejména kyselina listová. Právě nedostatek tohoto vitamínu…

Jak léčit jednotlivé druhy kašle

Kašel je velmi nepříjemná záležitost, která je ovšem obranným mechanismem lidského těla. Kašel můžeme rozdělit na 3 hlavní…

Jaké potraviny pomáhají při borelióze

 Lymská borelióza je strašákem všech lidí, kteří rádi chodí do přírody. Co je vlastně borelióza a jak lze její léčbu…

Základní vychytávky pro péči o nemohoucí osobu

Příspěvek na péči Příspěvek na péči lze získat i pro dohled nad nemohoucím, na různá cvičení či procházky. Mohou se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY