LSD: účinky, rizika a následky

Velikost textu: A A A

LSD: účinky, rizika a následky

Ilustrační foto
  • autor: Redakce

 LSD je asi nejznámější syntetický halucinogen, je obvykle velmi silný a proto je dávka malá. Jeho účinky jsou však velké. LSD neboli přesněji Diethylamid kyseliny lysergové. Je to krystalická látka, která je bezbarvá a taky nezapáchá. Využívá se jako halucinogen.

LSD se rovněž chemicky zpracovává. Na LSD většinou nevzniká závislost a jako látka má v sobě nízkou toxicitu.
LSD byl poprvé syntetizován v roce 1938 a to doktorem Albertem Hofmannem. Psychoaktivní účinky, které LSD má se objevily až roku 1943 a to úplnou náhodou. LSD bylo také využíváno jako psychoterapeutická pomůcka při léčbě depresí, schizofrenie, alkoholismu a dětskému autismu. LSD užívali také umělci, aby údajně podpořili svou kreativitu. To byl první impulz k tomu, že LSD získala neblahou popularitu mezi veřejnosti, zvláště pak Hippies. Roku 1967 tedy dochází k celosvětovému zákazu LSD a to právě na základě užívání LSD veřejností, kdy došlo k sérii nešťastných úmrtí.

LSD je mírně zásaditá krystalická látka. Je rozpustná ve vodě nebo také v lihu. Je to velmi nestabilní látka. Rychle se rozpadá na denním světle a při pokojové teplotě. Neexistují bohužel žádné testy, které mohou odhalit užití LSD. K jeho určení se užívají náročnější analytické metody. Náklady na tuto metodu jsou však vysoké, takže se ve většině případu od prokázání požití LSD upouští. LSD se asi nejčastěji užívá ve formě papírků, které jsou látkou LSD napuštěny. Dále to mohou být také tablety, želatina či krystalky. Účinek LSD nastupuje obvykle do třiceti minut od užití. Jeho účinek trvá asi dvanáct hodin.

Účinky LSD

Při užití LSD dochází k různým zrakovým efektům, deformují sluchové vjemy, dochází k deziluzím, uživatel nevnímá prostor a čas. Dochází také k depresem, úzkosti, závrati, paranoie, vnímají úplně jinak realitu. Zážitky mohou být pozitivní, ale také výrazně negativní. Mnohým lidem, kteří mají nebo měli nějaké psychické problémy, může užití LSD ublížit a doprovázejí tento stav nepříjemné psychické prožitky.

Rizika a následky užívání LSD

Mnoho uživatelům LSD se výrazně změní jejich osobnost a vnímání celkového světa. Ti, kteří LSD užívají, mají sníženou funkci komunikace, koncentrace. Často dochází také k neklidnému spánku, což vede i k podrážděnosti. Během užítí LSD dochází mnohdy také k halucinacím. Tyto halucinace mohou uživatele přimět k sebepoškozování. V některých případech to může způsobit velmi tragické následky.

UPOZORNĚNÍ

Doporučení, rady a návody pro léčbu, léčebné kůry a jiné postupy a informace zveřejněné na stránkách LEKARweb.cz nenahrazují lékařské vyšetření a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto doporučení se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto postupy a informace byste měli konzultovat se svým ošetřujícím lékařem nebo dalšími odborníky z předmětného oboru. Přestože se snažíme uvádět co nejpřesnější informace, nemůžeme vyloučit některé chyby nebo nepřesnosti. Za to se předem omlouváme a je to další důvod, proč byste se měli obrátit na vašeho ošetřujícího lékaře.

Více informací

Ze zahraničí

Drogy a závislosti

zobrazit vše
zdroj:
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal

Štítky: závislosti, drogy

Diskuze k článku: 0 příspěvků

Pro přispívání do diskuse musíte být přihlášen/a.

Můžete si také přečíst

Nejnebezpečnější droga dnešní doby? Cukr!

Dnešní doba je velmi hektická, a proto není divu, že v dnešní době je mnoho lidí pod velkým stresem a jsou velmi vystresovaní.…

Další jednorázová vakcína proti Covid-19 je na světě. Přivítejte Sputnik Light

Rusko již delší dobu avizovalo, že pracuje na alternativní vakcíně ke Sputniku V. jednat se mělo o jednorázovou vakcínu Sputnik…

Jak je účinná vakcína Janssen, od firmy Johnson and Johnson? Nejnovější výsledky!

Před necelým týdnem představila farmaceutická společnost Johnson a Johnson výsledky účinnosti jejich jednorázové vakcíny…

Začíná koronavirová pandemie Covid-19 ustupovat?

Jakkoliv se to zdá v rámci statistik nakažených Covidem v rámci České republiky jako scifi, celosvětové počty nakažených…

Čínská vakcína Sinopharm začíná dobývat Evropu

Většina čtenářů zpravodajských webů již určitě postřehla velkou nespokojenost členských států EU s dodávkami vakcín proti…

Čím dál více lidí řeší nespokojenost s obličejem prostřednictvím plastické chirurgie

Jakkoliv se to může zdát povrchní, vzhled obličeje stále ve většině případů určuje společenský úspěch a s tím související…

Jak léčit hemeroidy a co pomáhá?

Takzvaná zlatá žíla trápí nemalou část populace, ačkoliv o této nemoci téměř nikdo se svým okolím nemluví. V dnešním článku…

Jak dostat babičku do domova důchodců

Odpověď na to, jak dostat babičku nebo obecně seniora do domova důchodců je relativně jednoduchá. Podmínky jsou totiž předem…

Jak tělo hlásí, že jíte příliš cukru?

O cukru se říká, že patří mezi nejhorší potraviny, které lidstvo konzumuje. Alespoň pokud ho přijímáte příliš mnoho. Pokud…

Řecký jogurt a zdraví - v čem může být prospěšný a proč ho kupovat?

 Řecký jogurt se začal v jídelníčku Čechů prosazovat teprve několik posledních let. A je to jedině dobře, protože se…

 

RSS | Reklama | Podmínky | Kontakt NAHORU ↑

ZOBRAZIT MOBILNÍ VERZI ZOBRAZIT KLASICKY